Kuzey Kore lideri öldü

Kuzey Kore lideri öldü

Kuzey Kore lideri Kim Yong-İl'in cumartesi günü hayatını kaybettiği bildirildi

19 Aralık 2011, Pazartesi 08:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

69 yaşındaki Kim'in cumartesi günü başkent Pyongyang yakınlarında, tren yolculuğu yaptığı sırada kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı. Saha teftişleri yapan Kim'in büyük zihinsel ve bedensel yorgunluk içinde olduğu, otopsinin de ölüm nedenini doğruladığı kaydedildi.

Kim, 2008 Ağustos'unda bir beyin kanaması geçirmiş ve sağlık durumu bozulmuştu. Kalp ve şeker hastası olduğu düşünülen Kim, bu yaz ise kilo almış ve canlanmış görünüyordu.

Kuzey Kore lideri Kim Yong-İl’n ölümünün ardından yerine en genç oğlu Kim Yong-Un’un geçeceği bildirildi.

Kuzey Kore’nin resmi basın kuruluşu Kore Basın Merkezi Ajansının (KCNA) açıklamasına göre, Kim Yong-İl’in yerine geçmek üzere 30 yaşından küçük, en genç oğlu Kim Yong-Un belirlendi.

Nükleer silaha sahip ancak diplomatik açıdan tecrit edilmiş ve can çekişen bir ekonomiye sahip Kuzey Kore’nin ülkeyi demir yumrukla 1994’ten beri idare eden lideri Kim Yong İl, resmi biyografisine göre, öldüğünde 69 yaşındaydı.

Spiker devlet televizyonundan Kim’in ölüm haberini gözyaşları içinde okurken, televizyondan Kuzey Kore halkının liderlerinin ardından bazen histeri krizi şeklinde üzüntülerini ifade ettikleri gösterildi.

Kuzey Kore resmi medyası, Kuzey Korelilerden, Kim Yong-Un’u yeni liderleri olarak kabul etmeleri çağrısı yaptı.

Tarihin tek komünist hanedanlığı Kuzey Kore’de Parti’nin tüm mensupları, işçiler, askerler ve halktan, "yoldaş Kim Yong-Un’a sadık olmaları, partinin birleşik cephesini, orduyu ve kamuyu korumaları ve güçlendirmeleri" istendi.

Kim Yong-İl’in cenaze töreni 28 Aralık’ta başkent Pyongyang’da yapılacak. Kuzey Kore yöneticileri, 17’sinden 29 Aralık’a kadar ülkede ulusal yas ilan ettiler.

Kuzey Kore liderinin ölümü, Asya borsalarında düşüşe de yol açtı.

-Kim’in hayatı ve lider oluşu

"Büyük fiziksel ve zihinsel sebeplerden" 69 yaşında hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, 16 şubat 1942’de doğdu. Kim, 1960’da Kim İl Sung Üniversitesinde siyaset ve ekonomi bölümüne başladı. Bu okuldan dört yıl sonra mezun oldu.

Kim, mezuniyetinin ardından 1964 yılında Kore İşçi Partisinin merkez komitesinde çalışmaya başladı. Kim, 1973 yılının şubat ayında komitenin sekreteri olarak seçildi ve bir yıl sonra Merkez Komitesi Siyasi Büronun üyesi oldu.

Ekim 1980’den beri Politbüro üyesi olan ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu üyesi olan Kim, 1982 ile 1998 yılları arasında Yüksek Halk Meclisi yardımcısı olarak seçildi.

Aralık 1992 ile Nisan 1993 yılları arasında Kore Halk Ordusu Başkumandanlığı yapan Kim, ayn zamanda Ulusal Savunma Komisyonu Birinci Başkan Yardımcılığı, ardından da Başkanlık görevlerini yürüttü.

Kim Jong İl, 8 Ekim 1997’de Kore İşçi Partisi genel sekreterliğine seçildi.

Ayrıca Kim’e 1975 ve 1982 yıllarından onursal bir unvan olan "Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti Kahramanı" unvanı verildi.

Kim’e ayrıca Nisan 1992’de Kuzey Kore Mareşali unvanı da verilmişti.

Kabarık saçları, iri gözlükleri ve platform tabanlı ayakkabıları ile ünlenen Kim, "sır küpü" bir siyasetçi olarak niteleniyordu.

Kim Yong-il 2000'li yıllarda 'günışığı siyaseti' adı verilen girişimle, dönemin Güney Kore lideri Kim Dae Yung ile yakınlaşma adımlarına yöneldi.

İki liderin görüşmelerine paralel olarak ABD ile temaslar da arttı. Koreli sporcuların müsabakalara ortak takım yollaması, bölünen ailelerin birbirlerini ziyaret etmesi gibi iyi niyet adımları atıldı. Kim Dae Yung, bu nedenle 2000 yılında Nobel barış ödülü aldı.

Ancak bu iyimser hava, 2002 yılında ülkenin nükleer programı konusundaki endişelerle dağıldı. ABD'yi kendisine verilen sözleri tutmamakla suçlayan Pyongyang yönetimi BM nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasından çekildi.

Ülke 2006 ve 2009'da nükleer testler yapması bölgede endişe yarattı. Geçen yıl ise G.Kore'ye ait bir geminin batırılması ve bölgedeki bir adaya düzenlenen bombardıman son yılların en gerilimli günlerinin yaşanmasına yol açtı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER El Salvador'da toprak kaymasında 9 kişi hayatını kaybetti