Kuzu: Dava açılırsa, seçime gideriz

Kuzu: Dava açılırsa, seçime gideriz

A A
Kuzu: Dava açılırsa, seçime gideriz

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen "Anayasa" konulu konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere kente gelen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, gazetecilerin sorularanı cevaplandırdı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptığı telefon konuşmalarının basında yer alması ile ilgili olarak sorulan soruyu cevaplayan Kuzu, "Zannediyorum orada Sayın Gökçek'i dinlerken ben teknik takibe takıldım. Yoksa benim neyimi dinleyecekler. Benim kimseye bir şey yaptığım ettiğimi yok" dedi. Kuzu, kapatma davası açılırsa, savunma yapmayacaklarını belirterek seçime gideceklerini söyledi.

Ak Partili Çorum Belediyesi'nin bu akşam düzenlediği "Anayasa" konulu konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere bugün kente gelen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaret etti. Basın munsuplarının sorularını yanıtlayan Burhan Kuzu, bir soru üzerine, "Zannediyorum orada Sayın Gökçek'i dinlerken ben teknik takibe takıldım. Yoksa benim neyimi dinleyecekler. Benim kimseye bir şey yaptığım ettiğimi yok. Kendisi hakkında görevi kötüye kullanmayla ilgili açılmış bir dava var. O konu üzerinde konuşuyorduk. Yasa dışı dinlemeleri, basın da yayınlıyor. Millet, ne konuşmuşuz onun üzerinde duruyor da basın da bunu niye yayınlamış onun üzerinde durmuyor. Yasa dışı dinlemelere her zaman karşı oldum. İki kişinin konuşması sadece hakim tarafından dinlenebilir. Yasal dinlemeler de keşke olmasa ama başka çare de olmuyor" dedi.

KAPATMA DAVASI AÇILIRSA SEÇİME GİDERİZ

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanması olayına da değinen Kuzu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yüklendi. Kuzu, "Erzincan Erzurum hattında bir dava var. Kimin yetkili olduğu beni ilgilendirmiyor. Ama oradaki olan olaylardan hemen sonra hiçbir inceleme yapmadan hakimler kurulu apar topar toplanıp özel görevli bu savcıları görevden alması beni burası ilgilendiriyor. Bu çok yanlış bir karardır. Hakimler kurulunun verdiği karar doğru gözükmüyor. Diyelim ki doğru. Bu konuda Yargıtay'ın balyoz gibi açıklamaları yetmedi. Danıştay yetmedi. Yarsav o da yetmedi. Türkiye Barolar Birliği'nin açıklamaları bu da yetmedi. Şimdi böylesine bir başkaldırıyı doğru bulmuyorum. Bu aslında yargıyı çok yıpratıyor. Benim buradaki derdim yargıyı korumak. Yargı bu kadar kendini ortaya çıkarmamalı. Siyasetçi de ufak tefek kusur olur, seçimde de bu temizlenir. Biri gider biri gelir" dedi. Yargıdaki siyah bir lekenin beyazdaki siyah gibi göründüğünü dile getiren Burhan Kuzu, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemli olduğunu söyledi. Tarafsızlığını kaybeden bir yargının vereceği karara ise herkesin şüphe ile bakacağını kaydeden Kuzu, "Yargıtay, HSKY'yı ziyaret etti. Daha sonra bildiri de yayınladı. Yarın bu dönüp dolaşıp Yargıtay'ın önüne gelecek. Nasıl bakacaklar bu davaya. Zaten bütün bu planlar, projeler, baş kaldırılar, organlar arası ihtilaf olduğu kavgalarının yansıtılmasının arkasında AK Parti'nin kapatılma davası var. Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağız. Dava açılırsa ne olur. Biz de seçime gideriz başka da çare yok. Kararı vatandaş verecek. Sekiz yüz sayfalık daha önceki yaptığımız gibi savunma yapacak değiliz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'nın görev süresi ile ilgili de konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Cumhurbaşkanı 7 yıl için seçilmişti. Seçildikten sonra biz 5 yıla indirdik. Belki kabul edilmez ama kamu hukukunda bir statünün korunması diye bir şey var. Cumhurbaşkanı seçtikten sonra 9 yıla çıkartsaydık yok diyecektiniz. Aşağı çektiğin zaman olur yukarı çektiğinde olmaz. 5+5 yeni bir formüldür halk tarafından seçilir. O zaman Demirel de gelir Sezer de çıkar şenlik olur onlar için de yol açılır" dedi. Çorum Belediyesi'nin ardından Vali Mustafa Toprak'ı ziyaret eden Kuzu, akşamda saat 19.30'da Devlet Tiyatro Salonu'nda yapılacak olan konferansa katılacak.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En güzel fotoğraflarla Atatürk