Kuzu: Hakimler ve savcılar ayrılmalı

"Hakimler ve savcılar ayrılmalı" diyen Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Avrupa'da hakim ile savcı yemekte bile bir araya gelmez" dedi

14 Ocak 2014, Salı 10:30
A A
Kuzu: Hakimler ve savcılar ayrılmalı

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısıyla ilgili düzenleme çalışmalarını Mehmet Barlas'ın sunduğu "45 Dakika" programında değerlendirdi.

HSYK'nın yapısıyla ilgili Adalet Komisyonu'nda devam eden çalışmaları "Yargı vesayet kurmuşsa bunu aşmak siyasetin boynunun borcu şu anki gayret buna yöneliktir" sözleriyle ifade eden Kuzu, hakimler ve savcıların ayrı yüksek kurullarının olması gerektiğini belirtti.

Kuzu sözlerine şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu'nun teklifini doğru buluyorum. Hakimler ve savcılar ayrılmalı. Bizde savcı yandan fıs fıs fıs bir şeyler konuşuyor, sonra karar veriliyor. Böyle şey olmaz. Avrupa'da hakim ile savcı yemekte bile bir araya gelmez"

Kuzu, 17 aralık operasyonuyla ilgili de "Vatandaş şunu okudu; asıl dert fakirin garibin el konulan parası değil. Şantaj yapılıyor tehdit ediliyor" dedi.

Anayasa Komisyonu Başkanı, ayrıca "Paralel devlet" tartışmasına değindi, "Asıl hedef başbakan, Tayyip Erdoğansız bir AK Parti" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...