'Labirent' üstgeçide büyük tepki

Rize'de inşa edilmekte olan 300 metrelik üstgeçidi labirente benzeten halk buraya da yön levhası istedi

30 Kasım 2009, Pazartesi 15:13
A A

Rize'de, altından bir cadde ile dört şeritli karayolu geçen yaklaşık 300 metrelik bir yaya üst geçidi yapılıyor. Geçidi çok karmaşık bulan ve "Labirent gibi" değerlendirmesinde bulunan Rizeliler ise, karayollarında olduğu gibi geçide de yön levhası konulmasını istiyor.

Rize Belediyesi'nin yapımına geçen ay başladığı üst geçidin tamamlanabilmesi için çalışmalar hızla sürüyor. Çalışmanın tamamlanması ile, Sahil Yolu üzerine geçen yıl inşa edilen merdivensiz, hafif rampa şeklindeki yaya üst geçidi, Atatürk Caddesi üzerinden sahil şeridine bağlanmış olacak. Geçitten İsmail Kahraman Kültür Merkezi'ne de bir yol ayrılıyor. Cumhuriyet Caddesi ile Karadeniz Sahil Yolu'nun dört şeridinin altından geçtiği yaklaşık 300 metrelik merdivensiz üst geçitin 800 bin liraya mal olması planlandı.

"DEMİR YIĞINI..."

Karadeniz Sahil Yolu'nun devreye girmesinin ardından özellikle kent sahiline ulaşmakta bir hayli zorluk yaşayan Rizeliler ise çalışmaları olumlu ancak biraz karışık buldu. "Artık Atatürk Caddesi'nden rahatlıkla sahile geçebileceğiz. Ama biraz karışık oldu. Labirent gibi görünüyor. İnsanların burada yön bulması zor olacak. Üst geçide yön levhası gerekecek" dediler. 

Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu ise yapımı süren üst geçidi "Demir yığını" olarak değerlendirdi ve " Üst geçidin görünümü tartışılmayacak şekilde kötü ve estetik kaygılardan uzak. Vatandaşı sahile çekmek için öncelikle sahil alanının planlı bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Sahilleri çekici hale getirirseniz, şu an olduğu gibi demir yığınları yapmanıza gerek olmaz. Vatandaş kendiliğinden iyi planlanmış bu alanlara gelir" diye konuştu.

ÜZERİNDEN MİNİBÜS GEÇMİŞTİ

Vatandaşların yaya ya da bisikletli olarak kullanabileceği merdivensiz üst geçidin engelli vatandaşların da kolayca sahile ulaşmasını sağlayacağını belirten Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, "Şehir merkezini Rize kordonuna bağlayacak olan üst geçidin sosyal yaşama büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sahil yolu ile kapanan sahilimizi tekrar şehrimize ve vatandaşlarımıza geri vermenin mutluluğu içerisindeyiz" dedi ve geçidin Türkiye'deki en uzun yaya üst geçitlerden biri olacağını da sözlerine ekledi.

Rize'de ilave edilerek uzatılan yaya üst geçitten 26 Mayıs 2009 tarihinde İsmail Güngör adlı sürücü minibüsü ile yolun karşısına geçmişti. Aracında sürtünmelerden dolayı 2 bin liralık hasar oluşan Güngör'e trafik ekipleri 189 lira para cezası uygulanmış, bu olaydan sonra yaya üst geçidinin iki girişine de demir levha konarak önlem alınmıştı. 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.