Lavanta yağının cilt için kanıtlanmış 8 faydası

Lavanta yağı güçlü nemlendirici, antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı geleneksel bir aromaterapi yöntemi olarak kullanılıyor. Lavanta yağı sivilceleri önlemeye, cilt iltihabını azaltmaya, yara iyileşmesini hızlandırmaya, küçük yanıkları iyileştirmeye ve egzamayı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uçucu yağ olan lavanta yağı, geleneksel Çin tıbbında ağrı giderici özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Lavantanın rahatlatıcı kokusu ayrıca vücuttaki stres seviyelerinin azalmasına yardımcı olur. Gelin şimdi lavanta yağının cilt için en önemli faydalarına ve kullanımlarına bir göz atalım. /ÖZEL

09 Kasım 2021, Salı 11:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- AKNE İÇİN LAVANTA YAĞI

1- AKNE İÇİN LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı, antibakteriyel ve anti inflamatuar özelliklere sahip olduğu için akne, çıban ve apseleri tedavi etmek için kullanılan en iyi esansiyel yağlardan biridir. Cildi arındırmak, sivilceleri iyileştirmek ve sivilcelerin çıkmasını önlemek için suyla seyreltilmiş lavanta yağını teninize uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, lavanta ve Hindistan cevizi yağı karıştırıp akneye meyilli cilde uygulayabilirsiniz.

2- EGZAMA VE KURU CİLDİ YATIŞTIRIR

2- EGZAMA VE KURU CİLDİ YATIŞTIRIR

Julia Lawless'ın Esansiyel Yağlar Ansiklopedisi'ne göre, lavanta yağı egzama ve kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Cildi nemlendirmek ve kaşıntıyı azaltmak için lavanta ve jojoba yağı karışımını da kullanabilirsiniz. 

Kuru, çatlamış topuklar için ayaklarınıza lavanta ve Hindistan cevizi yağı karışımı sürün ve bir çift temiz çorap giyin. Gece bu şekilde uyuyun ve sabah ayaklarınızı yıkayın. Cildin birkaç gün içinde yumuşadığını ve nemlendiğini fark edeceksiniz.

3- ANTİ İNFLAMATUAR ÖZELLİKLER

3- ANTİ İNFLAMATUAR ÖZELLİKLER

Lavanta yağı, Brezilyalı araştırmacılardan oluşan bir ekibin hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmalara göre anti inflamatuar ve analjezik özelliklere sahip. Birkaç çalışma, lavanta yağının rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklerini araştırdı ve bağışıklık sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabileceğinin yanı sıra rahatlatıcı bir zihinsel etkiye sahip olabileceğini ortaya çıkardı. 

Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmış lavanta yağı, küçük yanıklardan ve böcek ısırıklarından kaynaklanan iltihabı azaltmak için topikal olarak uygulanabilir. Lavanta yağı ayrıca baş ağrısı, diş ağrısı, burkulma ve ağrılı yaralara da yardımcı olabilir.

4- MANTAR KARŞITI ÖZELLİKLER

4- MANTAR KARŞITI ÖZELLİKLER

Lavanta yağı, lavanta çayı ve popüler bir mantar önleyici krem üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir araştırma, lavanta yağının özellikle candida cilt enfeksiyonları ve saçkıran üzerinde en fazla mantar önleyici etkinliğe sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, lavantanın kimyasal ilaçlar için uygun bir ikame olabileceğini ve alternatif bir tedavi olarak da kullanılabileceğini öne sürüyor. Ancak yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

5- YARALARIN İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIR

5- YARALARIN İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIR

Lavanta yağını hızlı iyileşme ve antiseptik özellikleri sayesinde kesiklere, sıyrıklara ve yaralara da uygulanabilir. 2016 yılında BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan bir rapor, lavanta yağının topikal uygulamasının kolajen üretimini artırdığını ve yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, laboratuvar farelerinde yaralar üzerinde lavanta yağı ile tedavinin granüler doku oluşumunu artırdığını ve yara iyileşme sürecini hızlandırdığını buldu.

6- CİLDİ AYDINLATABİLİR

6- CİLDİ AYDINLATABİLİR

Roberta Wilson tarafından yazılan Aromaterapi: Canlı Sağlık ve Güzellik için Temel Yağlar, cilt aydınlatması, hiperpigmentasyon ve çatlakların önlenmesi için lavanta yağı kullanılmasını öneriyor.

7- KIRIŞIKLIKLARI ÖNLEYEBİLİR

7- KIRIŞIKLIKLARI ÖNLEYEBİLİR

Kırışıklıklar ve ince çizgiler vücutta aşırı güneşe maruz kalma ve oksidatif stres nedeniyle oluşur. Antioksidan bakımından zengin lavanta yağı, cildi zararlı UV radyasyonundan koruduğu ve antiradikal özelliklere sahip olduğu için ikili bir etkiye sahiptir. 

8- BÖCEK SAVAR GÖREVİ GÖRÜR

8- BÖCEK SAVAR GÖREVİ GÖRÜR

The Directory of Essential Oils'e göre lavanta yağı, sivrisinek kovucu ve dezenfektan olarak kullanılabilir. Böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olurken parazitleri ve bitleri öldürür.

LAVANTA YAĞI CİLT İÇİN NASIL KULLANILIR?

LAVANTA YAĞI CİLT İÇİN NASIL KULLANILIR?

Saf lavanta yağı, yüz derisi de dahil olmak üzere cilt üzerinde güvenle kullanılabilir. Esansiyel yağ tedavisini kullanmadan önce bir doktora danışmak en doğru seçenek olacaktır. Alternatif olarak lavanta yağı sprey, masaj yağı veya aromaterapi difüzörü olarak kullanılabilir.

BU DURUMA DİKKAT!

BU DURUMA DİKKAT!

Bazı insanlar lavanta yağına ters tepki verebilir. Yağa alerjiniz olup olmadığını görmek için bileğinizin küçük bir bölgesini test etmek her zaman en iyi seçenektir. Lavanta yağı da uyuşukluğa neden olabilir, bu nedenle diğer sakinleştiricilerle birlikte alınmaması tavsiye edilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 40'lı yaşlarda yapmayı bırakmanız gereken 5 cilt bakımı hatası