LAW silahlı saldırgan eski sendikacı çıktı!

LAW silahlı saldırgan eski sendikacı çıktı!

Ankara'da Adalet Bakanlığı ile AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik bombalı ve LAW silahlı saldırıyı gerçekleştiren DHKP- C'li 3 teröristten Hasan B.'nin, eski Liman- İş Sendikası Genel Başkanı olduğu ve güvenlik güçlerince 'canlı bomba' olarak arandığı ortaya çıktı

22 Mart 2013, Cuma 14:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçen salı gecesi gerçekleştirilen çifte saldırının faillerinden oldukları ileri sürülen DHKP- C militanları Muharrem B. ve Murat B.’nin yakalandığı belirtilirken, diğer terörist Hasan B. ise her yerde aranıyor.

Örgütün bir çok eylemine katılan Hasan B.’nin son olarak Suriye’ye giderek eğitim aldıktan sonra 'canlı bomba' eylemleri yapmak üzere Türkiye’ye giriş yaptığı belirtildi.

ESKİ SENDİKACI ÇIKTI

Güvenlik güçlerinin yakalamak için üst üste operasyon yaptığı Hasan B.’nin eski bir sendikacı olduğu ortaya çıktı. Hasan B., 1989’da yılında Liman- İş Sendikası Mersin Şube Başkanlığı görevinde bulundu. Mersin Limanı’nda birçok işçi eylemini yöneten Hasan B., 1991’de Liman- İş Sendikası Genel Başkanlığı görevine seçildi ve 1998’e kadar bu görevi sürdürdü.

Sendikacılık görevinden ayrıldıktan sonra DHKP- C içinde faal eylemlerine katıldığı, özellikle Mersin’deki eylemlerde ön saflarda yer aldığı ileri sürülen Hasan B.’nin, son olarak Suriye’ye giderek eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye geldiği belirtildi. Hasan B.’nin, Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ve İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce 'canlı bomba' olduğu ve her an eylem yapacağı bilgisiyle arandığı belirlendi.

DHKP-C’DE AKTİF GÖREV ALDI

Hasan B.’nin sendika yöneticiliğinden ayrıldıktan sonra DHKP- C örgütünün düzenlediği eylemlerde aktif görev aldığı polis kayıtlarında yer aldı.

Buna göre Hasan B., Mersin’de cezaevlerindeki tecridin kaldırılması eyleminde 10 kişilik Tutuklu Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesinin 12 Mayıs 2006’daki eylemine katıldı. 'Tecriti kaldırın ölümleri durdurun' yazılı kırmızı yelekleri giyip, başlarına beyaz eşarp ve kırmızı bant bağlayan kadınların da katıldığı eylemde Hasan B., grup adına basın açıklaması yaptı. Gruba, camiden çıkan ülkücüler, 'Askerin polisin haklarını kim koruyacak?', 'Bunlar PKK’lı teröristler' diyerek tepki gösterdi eylemcileri yumrukladı.

TAYAD, Mersin’de 11 Aralık 2006’da kafesli eylem düzenlemek için ellerinde pankartlar, dövizler ve temsili kafesle Atatürk Caddesi’ne geldi. 10 kişilik grup tahta çıtalarla kafes kurup, "Gökteki yıldızlar değil, tecritin kalmasını istiyoruz" yazılı pankart açtı. Hasan B. de temsili olarak kafesin içerisine girerek, cezaevinden bir mahkumun gönderdiği mektubu okudu.

AİLESİ İDDİALARI YALANLADI

Ankara’yı sarsan bombalı ve lav silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen DHKP- C’li 3 teröristten Hasan B.’nin Mersin’de yaşayan ailesi, iddiaların asısız olduğunu öne sürdü. Merkez Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’nde yaşayan eski sendikacı Hasan B.’nin 3 çocuk annesi eşi 47 yaşındaki Mihriban B., eşiyle ilgili ortaya atılan bu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerek, "Eşim öyle bir insan değil. Kesinlikle eşimi yok etmeye, öldürmeye çalışıyorlar. Fakat ellerine geçtiği ilk fırsatta kocamı yok edecekler. ’Canlı bomba, saldırgan, terörist’ diyorlar. Kocam kesinlikle öyle biri değil" diye konuştu.

’EŞİMLE GURUR DUYUYORUM’


Eşinden 2,5 yıldan bu yana hiçbir haber alamadığını, izinsiz bildiri okumak ve yasa dışı gösterilere katılmak suçlarından yargılandığını ve hapis cezası alınca, ortadan kaybolduğunu söyleyen Mihriban B., "O karıncayı incitecek yapıya sahip değil" dedi. Mihriban B. sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demek ki, eşimden korkuyorlar ki, bu iddiaları ortaya atıyorlar. Eşim, sendikada yöneticilik yaptı ve liman işçiliğinden emekli oldu. Bunun yanında şiirlerle uğraşırdı. Çok güzel şiirler yazardı. Kesinlikle kötü bir alışkanlığı yoktu. Şimdi, bu haberleri duyunca şaşırıyorum. Onun böyle bir saldırı yapma imkanı kesenlikle olamaz. O hep halkı için mücadele ederdi. Halkı için canını verirdi. Eşim, sendika genel başkanlığı yaptığı dönemde, evim otel gibiydi. Kim hastaneye gelse, kimin işi düşse, ne otele bırakır, ne de misafirhaneye götürürdü, evime getirirdi onları. Böyle bir insan nasıl bu işi yapabilir. Eşim gurur duyulacak bir insan, onunla gurur duyuyorum. Çünkü bugüne kadar hiç kötü bir şey yapmadı. Şu an bu suçlamalar karşısında şoktayım."

’ÖLÜMÜ GÖSTERİP, HASTALIĞI KABUL ETTİRİYORLAR’


DHKP- C’li Hasan B.’nin 25 yaşındaki oğlu Can Güney B. ise babasının, hayatta tanıyabileceği en onurlu insan olduğunu söyledi. Babasının geçmişinde yaptıkları ve yardımseverliği ile parmakla gösterilebilecek bir insan olduğunu söyleyen Can Güney B., şöyle konuştu:

"Terör, halka yapılan bir saldırıdır. Halkını o kadar seven bir insan halkını incitebilir mi? Fakat, hükümetin menfaatine karşı dik durduğunuzda, insanların onurunu savunduğunuzda, bu düzene karşı çıkmaktır. Bu da, hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Ben sizi sömürüyorsam, siz bana karşı çıktığınızda, ben sizi yok etmek isterim. Şu anda da babam o durumda. Sesini çıkartanın kafasına çöküyorlar. Neden? ’Baş kaldırmayacaksın’ diyorlar. Ölümü gösterip, hasta yaşamayı kabul ettiriyorlar. Bunları kabul etmeyip, bunun için mücadele ettiğinizde, insanları terörist ilan ediyorlar."

Babasının tanınmış bir insan olduğunu da anlatan Can Güney B., "Babamın şiirleri duygu doludur. Bu kadar duygusal bir insan ve geçmişi ile tanınmış, onuru ile mücadelesiyle bilinmiş bir insan, neden böyle bir şey yapsın ki? Babam işçilerin eyleminde, grevinde bulunurdu. Hep işçiden yanaydı. İşçilerin hakkı yendiğinde, kendisi en önde giderdi. O yüzden, hep göze batardı. Babam genel başkanlık döneminde birçok insana yardım etmiştir. Bu kadar yardım eden bir insan böyle bir şey yapamaz. O eli öpülecek bir insandır. Onu gerçekten tanıyan insanlar bunu bilir" diye konuştu.

Hasan B.’nin ağabeyi Ali B. ile kız kardeşi Zeynep S. de kardeşlerinin kesinlikle böyle bir şey yapmayacağını, bu iddiaları kabul etmediklerini söyledi.
 

Ali Ekber ŞEN/MERSİN (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Son dakika: Tabancasını temizleyen muhtar karısını vurdu