'Lebdeğmez'in son temsilcilerinden Aşık Erkani: Dörtlükle uyanır, dörtlükle yatarız

Sivas’ta âşıkların en çok zorlandığı yöntem olan "lebdeğmez" (dudak değmez) geleneğini yaşatmaya çalışan Âşık Erkani, 40 yılı aşkın süredir sazını yanından ayırmıyor. Âşık Erkani "Âşık içinden geleni söyler, onun için âşığa zorluk yoktur. Dörtlükle uyanır, dörtlükle yatarız. Gençlerimiz bu kültüre sahip çıksın. Gelsinler, âşıklığı öğretelim" dedi

07 Şubat 2019, Perşembe 14:46 Son Güncelleme:
A A

DÖRTLÜKLE YATIP DÖRTLÜKLE UYANIYOR

DÖRTLÜKLE YATIP DÖRTLÜKLE UYANIYOR

"Âşık fakir de olsa söyler, zengin de olsa söyler. Yola söyler, kara söyler, âşık gördüğüne söyler." diyen Erkani, şunları kaydetti:


"Âşık, içinden geleni söyler, onun için aşığa zorluk yoktur. Dörtlükle uyanır, dörtlükle yatarız. Gençlerimiz bu kültüre sahip çıksın. Gelsinler, âşıklığı öğretelim. Bu kültürü onlara öğretelim, okusunlar, ailelerine saygılı olsunlar. Bu sanat öyle güzel bir sanattır ki insanı kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Bu kültür çok geniş bir kültürdür. Gelsinler, bizden ve bizim ustalarımızdan ders alsınlar, bu sanatı sürdürsünler."

LEBDEĞMEZ GELENEĞİNİ YAŞATIYOR

LEBDEĞMEZ GELENEĞİNİ YAŞATIYOR

Lebdeğmez geleneğinin de Sivas’taki son temsilcilerinden Aşık Erkani, "Burada mühim olan dudakların birbirine değmemesi. Doğaçlama söylerken v, p, m, f ve b harflerini söylememek gerekiyor" dedi.

Sivas’ın âşıkların başkenti olduğunu vurgulayan Ahmet Ayık, âşıklık geleneğine fazla destek olmadığı için kendi imkânlarıyla derneği ayakta tutmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuklarımızı eğitirken mutlaka gözetmemiz gereken 5 evrensel değer