Letonya Euro Bölgesi'nin 18. üyesi oldu

Letonya, yeni yıla girilmesiyle beraber Euro Bölgesi'ne de resmen dahil oldu. Böylece Euro Bölgesi'nin 18. üyesi olan Letonya'da artık para birimi euro olacak

01 Ocak 2014, Çarşamba 13:37
A A
Letonya Euro Bölgesi'nin 18. üyesi oldu

Letonya’nın Euro Bölgesi’ne girmesi dolayısıyla AB liderlerinden gelen tebrik mesajlarına ilişkin görüntülere yer veren Letonya televizyonu, daha sonra Letonya Başbakan Vekili Valdis Dombrovskis’in başkent Riga’daki bir bankamatikten ilk euro banknotu çekişini canlı olarak yayınladı.

Dombrovkskis, ülkesinin Euro Bölgesi’ne resmen dahil olmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Dünyanın ikinci büyük para biriminin bir üyesi olmak Letonya ekonomisinin gelişmesi açısında büyük bir fırsattır" dedi.

AB Ekonomik ve Parasal İşler Komiseri Olli Rehn de Letonya’nın Euro Bölgesi’ne dahil olması dolayısıyla yayımladığı mesajda "Euro Bölgesi’ne dahil olması, Letonya’nın Avrupa kıtasının siyasi ve ekonomik kalbine geri dönmek üzere yaptığı yolculuğun tamamlandığını gösteriyor. Bu hepimiz için kutlanmaya değer bir olaydır" diye konuştu.

Diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Estonya ile eski Sovyetler Birliği’nden 1990’lı yıllarda ayrılan Letonya, 2004’te Avrupa Birliği ve NATO’ya dahil oldu. Ülkenin Avrupa Birliği ve NATO’ya girmesinin ardından Euro Bölgesi’ne de girerek Batı ile bütünleşmeyi daha da derinleştirmesi, Letonya yönetimi için doğal bir adım olarak değerlendiriliyor. Ancak ülkede yapılan kamuoyu yoklamaları, halkın yarıya yakınının Letonya’nın Euro Bölgesi’ne girmesine kuşkuyla baktığını gösteriyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İşte asgari ücret rakamları