Lezbiyen çift aynı çocuğa hamile kaldı

ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan lezbiyen çift, aynı çocuğu hamilelik döneminde birlikte taşıyan ilk insanlar oldu ve bu olay tıp tarihine geçti

30 Ekim 2018, Salı 18:54 Son Güncelleme:
A A
TIP TARİHİNE GEÇTİLER

TIP TARİHİNE GEÇTİLER

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletindeki bir lezbiyen çift, doğumu için aynı çocuğu hamilelik döneminde birlikte taşıyan ilk insanlar oldu ve olay tıp tarihine geçti.

SÜREÇ KOLAY OLMADI

SÜREÇ KOLAY OLMADI

Ashleigh and Bliss Coulter çifti şimdi 5 aylık olan oğulları Stetson ile çok mutlu ancak bu onlar için kolay bir süreç olmadı...

HER İKİ KADIN DA FİZİKSEL OLARAK BEDENLERİNDE TAŞIDI

HER İKİ KADIN DA FİZİKSEL OLARAK BEDENLERİNDE TAŞIDI

Normalde lezbiyen çiftlerden yalnızca biri biyolojik olarak hamileliği yaşayabiliyor. 'İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek' (Effortless Reciprocal In Vitro Fertilization' ya da kısa adıyla 'ER-IVF' denilen bir yöntem sayesinde her iki kadın da döllenme sonrası oğullarını fiziksel olarak bedenlerinde taşımış oldu.

ÇOCUĞU EVLAT EDİNMİŞ OLUYOR

ÇOCUĞU EVLAT EDİNMİŞ OLUYOR

Normal olarak bir donörden alınan spermlerle kadınlardan biri hamile kalıyor ve süreç diğer eşin herhangi bir katkısı olmadan tamamlanıyor ve bu kişi doğan çocuğu aslında sadece evlat edinmiş oluyor. Bu olayda eşlerden Bliss kendi biyolojik çocuğunun olmasını isteyen ancak hamile kalmak istemeyen taraf. 

YÖNTEMİN NASIL İŞLEYECEĞİ GÜN GÜN BELİRLENDİ

YÖNTEMİN NASIL İŞLEYECEĞİ GÜN GÜN BELİRLENDİ

Aynı zamanda bir kadın olarak çocuk ile anne arasındaki bu fiziksel bağın kurulmasına da önem veriyor. Doğum uzmanı Doktor Kathy Doody'nin fikri bu duruma çare arayan çiftin ilgisini çekti ve 2016 yılında konsültasyonlar başladı. Yöntemin nasıl işleyeceği gün gün belirlenerek çift hamilelik ve doğuma hazırlandı.

KULUÇKA MAKİNESİ GÖREVİ GÖRDÜ

KULUÇKA MAKİNESİ GÖREVİ GÖRDÜ

Bliss'in döllenen yumurtası inkübasyon yani ilk oluşum ve hücre bölünmesi dönemini laboratuvardaki kuluçka bölümü yerine Bliss'in vücudunda gerçekleştirdi ve Bliss'in vücudu döllenmiş yumurta için doğal bir kuluçka makinesi görevi gördü. 

EMBRİYO TRANSFER EDİLDİ

EMBRİYO TRANSFER EDİLDİ

Yumurta burada tam 5 gün kaldı. Embriyo Bliss'in içinde oluştuktan sonra ondan alındı ve donduruldu. Bu sırada Ashleigh'e hormon terapisi yapıldı ve hazır olduğunda da embriyo ona transfer edildi.

TÜM RİSKLER GÖZE ALINDI

TÜM RİSKLER GÖZE ALINDI

Bu yöntemde çiftin verdiği en önemli karar transferdeki riskleri göze almak oldu. Bundan sonra Stetson tüm büyüme sürecini Ashleigh'in vücudunda tamamladı ve Haziran 2018'de hiçbir komplikasyon olmadan 4 kilo olarak dünyaya geldi.

İKİ KADIN DA TAŞIMIŞ OLDU

İKİ KADIN DA TAŞIMIŞ OLDU

Böylece Stetson Coulter insanlık tarihinde doğumundan önce iki kadın tarafından taşınmış ilk kişi oldu.

"PAHA BİÇİLEMEZ BİR DENEYİMDİ"

"PAHA BİÇİLEMEZ BİR DENEYİMDİ"

Bu yöntem geleneksel tüp bebek yapmaktan daha maliyetli ancak Bilss ve Ashleigh çifti ABCNEWS'e verdikleri röportajda "Paha biçilemez bir deneyimdi" diyor ve Stetson için bir kardeş dünyaya getirmeyi planlıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.