Lezzetli et pişirmenin püf noktaları

Nasıl ki her anahtar her kapıyı açmıyorsa, aynı şekilde her et ile her et yemeği yapılamaz. Ancak doğru anahtar ile doğru kilidi buluşturursak yan doğru seçilmiş bir et ile yola çıkar ve doğru pişirme yöntemin uygularsak en y sonuca ulaşırız. Şef Sidar Budak, doğru et seçim ve et pişirmenin püf noktalarını anlattı.

06 Nisan 2019, Cumartesi 12:42
A A

Bir et kemiğe ve yağa ne kadar yakın ise o kadar lezzetli ve bir o kadar da yumuşak olur. İyi et içinde mermerimsi yağ dokusunu barındıran bir yapıda olmalıdır. Bunun sebebi ise şudur; et pişerken sıvı kaybeder ve kendini kasmaya başlar.


Eğer biz yağsız bir seçim yapmışsak bu et ızgaraya attığımızda et iyice kasılacak ve tabağınıza aldığınızda çok sert bir doku le karşılaşmanıza sebep olacaktır. Yoğun mermerimsi dokuya sahip olan et se içindeki yağ dokularını pişerken yitirecek, bu nedenle etin içinde kasılmalar minimum düzeyde gerçekleşecektir. Böylece lokmayı ağzınıza attığınızda yumuşacık bir lezzet elde edeceksiniz.

DOĞRU PİŞİRME NASIL OLMALI?

DOĞRU PİŞİRME NASIL OLMALI?

İyi bir et pişirmek için öncelikle ihtiyacımız olan döküm bir ızgara veya döküm tavadır. Çünkü eti pişiren ne ocağın ateş ne de kömürdür. Et pişiren yüksek ısıya kadar ulaşıp, o ısıyı ete aktaran dökümdür. Bu nedenle en y lezzete ulaşmak için döküm ızgarada pişirme işlemini yapmalıyız.

Öncelikle pişireceğiniz etler 1 saat önceden dolabınızdan çıkarıp etin oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Oda sıcaklığına gelen etin her k yüzünü de kızartmada kullanılan yağlardan biri ile (ay çiçek, fındık ya da Mısır özü yağı olabilir) yağlayın, deniz tuzu le tuzlayın.

Yağın buradaki görev dökümün ısısını hızlıca ete aktararak mühürleme işlemin hızlı yapmasıdır ve tuz eti sertleştirmez bunu da unutmayalım.

Et koymadan önce döküm tavanın yeterince ısındığından emin olalım. Eliniz tavaya yaklaştırıp 5’e kadar sayın. 5. saniyede elinizi çekecek kadar ısıyı hissediyorsanız tava yeterince ısınmış demektir.

Ardından etler tavaya koyarak pişirme işlemine başlayın. Pişirirken ete çok fazla temas etmemeliyiz çünkü her temas etten lezzet kaybı demektir.


Az orta pişme derecesi için, etin her iki yüzünü 2’şer dakika, orta pişmiş için her iki yüzünü 4’er dakika, orta iyi pişmiş için 5’er dakika pişirmemiz yeterli olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bulaşık makinesini doğru kullanmanın püf noktaları