LGS ilk nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Nakil için bugün son gün...

LGS birinci nakil işlemleri bugün sona eriyor. Başvuru yapacak olan öğrenciler mesai saati bitimine kadar işlemlerini yaptırmak zorunda... Başvuruda bulunmayan öğrencilerin önlerinde ise 3 nakil işlem hakkı daha bulunuyor. İşte boş kontenjanlar...

10 Ağustos 2018, Cuma 12:54
A A

LGS tercih sonuçlanmasının ardından yüz binlerce öğrenci tercih ettikleri okullara yerleşti. Fakat bazıları yerleştirme sonuçlarından pek de memnun değildi. MEB her yıl olduğu gibi nakil işlemlerini devreye soktu ve ilk nakil başvuru işlemi 6 Ağustos'ta başladı. Başvuruda bugün son gün... 

LGS NAKİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşen nakil başvuru işlemlerinin sonuçları 13 Ağustos'ta açıklanacak. Bir sonraki nakil başvuruları ise 13 - 17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH İŞLEMLERİ

a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

c) Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

ç) Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

d) İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır.

e) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

f) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.
SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.