LGS maratonu başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılacak merkezi sınav başvuruları dünden itibaren başladı. 14 Nisan’a kadar sürecek

A A
LGS maratonu başladı

■ İki oturum olarak düzenlenecek sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak.

■ Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Türkiye saatiyle birinci oturum 9.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacak.

■ Merkezi sınav başvuruları isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak isteyenler, başvurularını 14 Nisan’a kadar elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

Sayısal alan testinin süresi 20 dakika arttı

■ Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

■ Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

■ Bakanlık, 60 dakika olan sayısal alan sınav oturumunun süresini 80 dakikaya çıkardı. Buna göre; sınavın 1. bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak, süresi 75 dakika. 2. bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve

GİRİŞ BELGELERİ 22 MAYIS’TA

Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2019’dan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran’da https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

Bazı tarihi liseler eklendi

Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınav ile öğrenci yerleştirilecek. Bu liseler arasındaki bazı meslek liselerinin sadece belirlenen dal ve alanlarına öğrenci yerleştirilmesi yapılacak.

Bu okulların toplam kontenjanı 139 bin 120 oldu. Öte yandan Bakanlık, bazı tarihi liseleri de merkezi sınav ile öğrenci alacak okullar listesine dahil etti.

Bu listeye göre; Konya Anadolu Lisesi, Kastamonu Abdurrahman Paşa Anadolu Lisesi, Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi, Kars Alpaslan Anadolu Lisesi, Tokat Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, Yozgat Anadolu Lisesi, Erzincan Anadolu Lisesi gibi tarihi liselere merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ukraynalı çiftin, dünya turunda çocukları dünyaya geldi