Son dakika! MEB LGS sonuçları için saat verdi!

Öğlen saatlerinden sonra MEB'de aşırı yoğunluk yaşanmaya başladı. LGS sonuçlarının hala açıklanmaması sitede aksamalara neden oluyor. Başta sınava giren öğrenciler olmak üzere veliler de "LGS sonuçları saat kaçta açıklanacak?" sorusunu sormaya başladı. MEB son dakika duyurusu yaparak sonuçların saat 16.00'da açıklanacağını belirtti.

26 Haziran 2018, Salı 14:15 Son Güncelleme:
A A
Son dakika! MEB LGS sonuçları için saat verdi!

LGS sonuçları açıklandı mı? Herkes bu sorunun cevabını sorguluyor. MEB'e giriş yapanlar sonuçların açıklanmamasından dolayı sitem ederken bir yandan da aşırı yoğunluktan dolayı siteye giremiyorlar. Hala sonuçların açıklanmaması heyecanı katbekat artırmış durumda...

LGS SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı artan talep üzerine Twitter üzerinden bir açıklama yaparak "Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınav sonuçları saat 16.00'da http://meb.gov.tr  internet adresinden açıklanacak" dedi.


Sonuçlar açıklanır açıklanmaz aşağıdaki linke tıklayınız.

LGS SONUÇLARI

ÖZEL OKULLAR

Özel okullar sınav sonuçları açıklanmasının ardından taban puanlarını ilan edecek ve kayıtlar, en çok iki hafta içinde resmi okul kayıtlarından önce yapılacak.

RESMİ OKULLAR

Özel okul kayıtları tamamlandıktan sonra Temmuz ayının ilk haftasından itibaren resmi okullar için tercih ve başvuru süreci başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Liseye girişte, 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz” açıklamasını yaptı. Bu açıklamaya göre, sınava girmeyen öğrencilerin 10, girenlerin 15 okul tercih hakkı olacağı öngörülebilir.

YÜZDE 8 HEDEFE ULAŞACAK

1 milyon 270 bin öğrenci 8. sınıfı bitiren öğrenci var. Bu öğrencilerden 126 bin 240’ı beş farklı türde sınavla öğrenci alan bir okula yerleştirilecek. LGS’ye giren 996 bin adayın gerçek hedefi ise beş okul türü içinde toplam kontenjanı 78 bin 480 olan Fen Lisesi, Anadolu Lisesi veya Sosyal Bilimler Liselerinden birine yerleşmek. Yani YGS’ye giren adayların yaklaşık yüzde 8’i hedefine ulaşabilecek.

YEREL YERLEŞTİRME

Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanının az olması nedeniyle yaklaşık bir milyon öğrencinin liseye adrese dayalı olarak yerleşeceği tahmin ediliyor. Sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılacak. Yerel yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlük ile il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecek. Yerel yerleştirme, ortaöğretim kayıt alanı, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yer, okulların pansiyon durumu ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin okullarda bulunuşlukları, tercihler, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş gibi kriterler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

ÖNCELİK NE OLACAK?

Yerleştirmenin tercih sırasına mı yoksa adrese dayalı çemberlerin kontenjanlarının doldurulması esasına göre yapılacağı belli değil.

PANSİYONLU BİLMECESİ

Bulunduğu yerleşim yerinde gidebileceği okul bulunmayan ya da olan okulları tercih etmeyen öğrencilere “pansiyonlu okul” seçeneği sunuluyor. Ancak, bu okulların büyük bir bölümü imam hatip okulları.
SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.