LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman alınıyor?

TEOG'un yerine gelen ve isteğe bağlı girilen LGS 2 Haziran'da gerçekleşmişti. Sınav soru ve cevapları 2 gün içinde açıklanmıştı. Bu gelişmelerin ardından sınava giren öğrencilerin kafalarındaki soru ise "LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman alınıyor?" şeklinde...

A A
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman alınıyor?

Güzel bir liseye yerleşip iyi bir üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler 2 Haziran'da kaldırılan TEOG sisteminin yerine LGS'ye girdiler. Sınav sonrası yapıaln değerlendirmelerde sözel soruların kolay sayısal saruların ise zorlayıcı olduğu belirtildi. Sınav sonrası ertesi gün soru ve cevaplar açıklanırken öğrenciler sonuçların ne zaman açıklanacağına kilitlendi. 

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB'in takvimine göre LGS sonuçlarının daha önce 22 Haziran'da açıklanacağı duyurulmuştu. Fakat son dakika değişilkliği yapılarak sonuçların seçim sonrasında açıklanacağı belirtildi ve 26 Haziran'da erişime açılacağı aktarıldı.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), adrese dayalı sistemle liselere yerleştirme tercihleriyle sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirme tercihleri ve pansiyonlu okullara tercihler, aynı anda 2 Temmuz-13 Temmuz tarihlerinde alınacak.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları'na göre yapılacak. Kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın olan liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) yer alacak.

Adrese dayalı sistemle liselere yerleştirme tercihleri, 2 Haziran'da yapılan merkezi sınav sonuçlarına göre öğrenci alacak liselere yerleştirme tercihleri ile pansiyonlu okul tercihleri, aynı anda 2 Temmuz'da alınmaya başlanacak. Tercihler 13 Temmuz'a kadar sürecek. Tercih ekranı üç bölümden oluşacak ve öğrenciler sınavla girilecek okullar ile yerel yerleştirmede kayıt alanları içindeki okullar ve pansiyonlu okullar için aynı anda tercihte bulunabilecekler. Yerel yerleştirmede okullara devam-devamsızlık da etkili olacak.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen yüzde 90 oranında 8'inci sınıf öğrencisi ise yerel yerleştirmeyle liselere yerleşecek. Bu yerleştirmede öğrencinin evinin adresi ve okuduğu okul kadar, o ortaokuldaki devam-devamsızlığı da etkili olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sağanak yağışın ardından caddeyi kurbağalar bastı