LGS’de öğrenciler sınıfta, veliler bahçede ter döktü

Türkiye'nin dört bir yanında 8. sınıf öğrencileri Liseye Giriş Sınavı’nda (LGS) ter dökerken çok sayıda veli de okulun bahçesinde çocukları kadar heyecanlı saatler geçirdi

01 Haziran 2019, Cumartesi 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek olan binlerce öğrenci aileleri ile birlikte sınava girecekleri okullara geldi. 

Saat 09.30’u gösterdiğinde ise öğrenciler LGS’nin ilk oturumuna başladı.

İçerideki sınavda ter dökerken aileler de dışarıda Kur’an-ı Kerim okuyarak çocuklarını bekledi.

Kızının bu sınava iyi hazırlandığını anlatan anne Hatice Akıncı, "İnşallah başarılı olurlar ve emekleri boşa gitmez. Bu ilk sınavımız. Okulda girdikleri sınavlar farklı. Bu daha önemli. Bütün çocuklara başarılar dileriz" dedi.

Baba Erol Kızılkuyu da, "Ben onlardan daha çok heyecanlıyım. Başarılı olmasını bekliyorum. Sınava girerken sakindi. İlk sınav heyecanımızı yaşıyoruz" diye konuştu.

Okulun bahçesinde beklerken dua kitabı okuyan Ayşen Seyrek de yeğeninin sınavda olduğunu belirterek, "Ben halasıyım. Her şey hepsi için güzel olsun. Dua ettim. İstedikleri yere gelsinler diledim. Biraz heyecanlıydı" dedi.


Babaanne Samiye Dönmez ise, "Babaannesi olarak hepsine başarılar diliyorum. Allah torunuma sağlıklı günler versin bunu diliyorum" diye konuştu.

 İKİ SINAV YAPILDI

İKİ SINAV YAPILDI

İki oturum halinde düzenlenecek LGS’nin birinci oturumu saat 09.30’da ikinci oturumu ise saat 11.30’da yapıldı. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda da Matematik ve Fen Bilimleri’nden sorular yöneltildi.

60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika süre verildi.

İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluştu ve 80 dakika süre tanındı.


İHA-DHA-AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sınava girecek öğrenciler için ipuçları