LGS’ye bir gün kala ne yapmalı?

LGS‘ye girecek öğrenciler sınava bir gün kala ne yapmalı? Sınav stresi ve heyecanıyla geçen bir yıllık sürenin bitmesine sayılı saatler kaldı. Öğrenciler ve aileler bu son saatleri nasıl değerlendirmeli? İçindeki bulundukları gerilimden ne yaparak kurtulmalı? Eğitimci Haluk Taşkale sınava girecek öğrenciler ve aileleri için sınav gününe dair çok önemli bilgiler verdi.

19 Haziran 2020, Cuma 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bugün 19 Haziran Cuma, sınavımıza bir gün kaldı, öğrencilerimiz yine sabah saat 8 ile 9 arasında kalkmalı ve ılık bir duşun ardından güzel bir kahvaltı ile güne başlamalıdır. Bu onlar için harika bir sabah başlangıcı olacaktır. Daha sonra onlardan, deneme sınavı ve konu çalışmak yerine resimsel hafızaları için bizim süpürme yöntemi dediğimiz yöntemle baştan itibaren konu başlıklarını zihinlerine yerleştirmelerini istiyoruz.

Bu sürecin öğle saatlerinde bitmesini tavsiye ediyoruz, öğleden sonra yorucu olmayan kısa bir gezinti onlar için iyi olacaktır, burada velilerimize düşen önemli bir görev sınavı hatırlatacak ya da öğrencimizin psikolojisinde bir gerilim yaratacak konular hakkında konuşmamalarıdır.

Öğleden sonra eve gelindiğinde evraklarımızı hazırlayıp çıkışa yakın yere koymamızda fayda var. Peki sınav gününe gelirsek; sınavımız yarın 9.30 ‘da başlayacak ve 75 dakika sürecek. 45 dakikalık bir moladan sonra 80 dakikalık sayısal bölüm başlayacaktır. Sınav günü 7.30 gibi kalkalım, ılık bir duş aldıktan sonra hafif bir kahvaltı yapalım. Abartılı yemek, tıka basa yemek sınav günü için doğru olmayacaktır. Evraklarımızı ve suyumuzu aldıktan sonra saat 9 sularında maskemizle okulumuzda olalım. O gün kendimizi rahat hissedeceğimiz bir kıyafet giymemiz bizim açımızdan faydalı olacaktır.

Sınav kitapçıkları ve optik formlar dağıtıldıktan sonra bizim başlayacağımız ilk oturum Türkçe, İnkılap Tarihi, İngilizce ve Din Kültürü sorularıdır. Sınav öncesinde ve sınav sırasında dikkatimizi belli bir konuya odaklamamakta fayda var, bu yakınımızdaki birisi ya da bir tartışma olabilir. Sadece masamızda olan kitapçığa ve forma odaklanmalıyız. Sınava başladığımızda önceliğimiz 4 kat fazla puan veren Türkçe soruları olmalı, o nedenle bizim en az hata yapmamız gereken bölüm bu bölümdür. İlk başta beklemediğimiz sorular olabilir o nedenle o sorulara takılmak yerine sayfadaki diğer sorulara bakıp en kolay olanları cebimize koymamız önemli, çünkü bu sınav zamana karşı yarıştığımız bir sınav.

Türkçeden başlayıp ilk taramada toplam 20 sorunun 16-17 tanesini yapmışsak bu gayet güzel bir neticedir. Sonra diğer bölümlere geçip Türkçe ’ye yeniden dönebiliriz. Burada önemli olan konu kodlamadır, bunu sınav bitimine bırakmamaya özen gösterin, her sayfanın bitiminde kaydırma yapmadan kodlamayı yapıp diğer sayfaya geçin. Bu tarama yöntemi ile bütün sorularımızı cevaplandırdıktan sonra 75 dakikalık süreci tamamlamış olacağız.

Burada belirtmemiz gereken önemli bir husus da bir sorunun cevabından ne kadar emin olursak olalım, o soruya hızlı bir şekilde göz atmadan geçmeyelim. Eğer şıklar arasında çok tereddütte kalıyor isek hele ki iki şık arasında, o soruyu bırakıp daha sonra tekrar dönmemiz doğru olacaktır. Sorunun cevabını verdiniz ama kodlama yaparken acaba bu muydu diyecek olursanız ilk fikri doğru kabul edin. Çünkü okuduğumuzda dikkatimizi verdiğimiz cevap doğru olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, biz öğrencilerimizden heyecanlı olmamalarını istemiyoruz tam tersi heyecan çok olumlu bir motivasyon sağlayıcıdır. Heyecanla kaygıyı birbiri ile karıştırmayalım, heyecanlı olmak iyidir kaygılı olmak iyi değildir. Sınavda, ilk oturum bittiğinde güneş altında kalmayın, lavabo ihtiyacınızı karşılayın elinizi yüzünüzü yıkayın ve kimse ile konuşmamaya da azami oranda dikkat edin. Bu zaman diliminde, çıktığınız sınavı asla düşünmeyin, sadece gireceğiniz sınava odaklanın. Kendimize telkinimiz şu olsun, ilk sınavım harika geçti ve gireceğim sayısal sınavımda daha iyi olacak deyin. Sorulara asla yapamayacağım, bu soru zor gibi yaklaşmayın, çünkü bu sene sorular daha kolay olacak.

Unutmayın bu sorular Türkiye’de sınava girecek tüm öğrenciler için hazırlandı, dolayısı ile sizin kapasitenizin ve kabiliyetinizin üzerinde bir zorluk derecesi olmayacaktır. Başka bir ipucu daha vermemiz gerekirse, sayısal bölüme mutlaka fen bilgisi soruları ile başlamanız olacaktır. Çünkü fen sözele daha yakındır, algılamanız şekilsel olduğu için bu size kolaylık sağlayacaktır. Matematik ile başlar ve bir soruya takılırsanız, bu performans düşüklüğüne sebep olacaktır. 80 dakika ciddi bir süredir, yetiştiremeyeceğim diye bir düşünceniz olmasın ama her 10-15 dakikada bir soru hızınızı da kontrol etmeyi unutmayın.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER YKS'ye 10 gün kala ne yapmalı?