Libya'da batan Türk gemisindeki 6 kayıp mürettebattan 3'ünün cesetleri bulundu

Libya'da batan Türk gemisindeki 6 kayıp mürettebattan 3'ünün cesetleri bulundu

Libya açıklarında batan M/V Tınaztepe-S adlı Türk yük gemisinin kayıp 6 mürettebatından 3'ünün cesetleri bulundu
 

17 Mart 2017, Cuma 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Libya açıklarında kötü hava koşulları nedeniyle batan Türk kargo gemisinden 7 kişi kurtarılırken, kayıp 6 kişiden 3'ünün cesedi bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, İstanbul'dan Libya'ya mermer tozu götüren Türk bayraklı Tınaztepe-S isimli kuru yük gemisi, olumsuz hava koşulları nedeniyle Libya açıklarında battı.

Misurata Sahil Güvenlik ekiplerince arama kurtarma çalışmaları kapsamında 7 kişi kurtarıldı. Kurtarılan kişiler sağlık kontrollerinin ardından otele yerleştirildi.
 

6 MÜRETTEBATTAN 3'ÜNÜN CESEDİNE ULAŞILDI


Libya Denizcilik İdaresi'nin 3 römorkörü ile bir askeri gemi, kaybolan 6 personel için arama kurtarma çalışması başlatmıştı. Mürettebattan kayıp altı kişiden üçünün cesedine ulaşıldığı bildirildi. Batan geminin mürettebatları arasında bulunan iki kardeşin ailesi Libya'dan gelen acı haber sonrası bekleyişini sürdürüyor


Batu Denizcilik’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere ‘TINAZTEPE S’ isimli Türk Bayraklı gemimiz, Marmara Adası'ndan almış olduğu yük ile 16.03.2017 Türkiye saati ile 08.00’de Libya Misrata Limanı demir sahasında demirlemeye çalışırken oldukça şiddetli fırtına nedeniyle oluşan kötü hava ve deniz koşulları nedeniyle aynı gün saat 11:51’ de battığı bilgisi maalesef alınmıştır.

Gemide toplam 13 mürettebatımız olup 8’i kurtarılmıştır. Kurtarılan mürettebatımızdan ikisinin hastanede tedavisi halen devam etmektedir. Kurtarılan tüm mürettebatımızın sağlık durumları gayet iyidir. Tüm ihtiyaçları acentemiz tarafından yerine getirilmektedir. Gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasını müteakip yurda iadeleri için tüm işlemler ivedilikle yapılmaya çalışılmaktadır.

Yetkili makamlarca kayıp olduğu bilgisi verilen beş mürettebatımızı arama ve kurtarma çalışmaları ise Libya makamları tarafından yürütülmektedir. Halen kayıp olduğu belirtilen beş mürettebatımızın da iyi haberlerini almayı büyük bir umutla bekliyoruz.

Bu üzücü olayın meydana gelmesini müteakip şirket teda olacak şekilde yola çıkmıştır.

Dışişleri Bakanlığımız, Libya’daki konsolosluk yetkililerimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile sürekli temas halindeyiz ve onların değerli yardımlarını almaktayız. Ayrıca, Libya acentemiz ve sigorta temsilcimiz olayın en başından itibaren olay yerinde olup gelişmeleri birebir takip etmekte ve gerekli yerlerde müdahil olmaktadır. Belirtilen kişi ve kurumlardan gelen tüm bilgileri güncel olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu olay nedeniyle duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha belirterek yukarıdaki bilgileri değerli kamuoyu ile paylaşıyoruz."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya Ovası’na ilişkin paylaşımda bulundu