Limonlu su detoksu ve faydaları

Limonlu su detoksu, kilo vermenin ve metabolizmayı çalıştırmanın popüler yollarından biridir. Ancak bu hızlı kilo verdiren diyet önceden dikkate alınması gereken bazı durumları içeriyor. Detoks diyeti vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olurken yağ yakımını da kolaylaştırıyor. Peki limonlu su detoks diyeti nedir ve faydaları nelerdir? İşte tüm merak edilenler… /ÖZEL

24 Kasım 2021, Çarşamba 07:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
LİMONLU DETOKS SUYU NASIL YAPILIR

LİMONLU DETOKS SUYU NASIL YAPILIR

Limonlu detoks suyu, taze bir limonun suyunu sıkarak normal bir suya ilave edilmesiyle yapılır. Hem serinletici hem besleyici limonlu su için yaklaşık 2 yemek kaşığı limon suyunu bir bardak suya sıkmanız yeterlidir. 

LİMONLU SU DETOKS DİYETİ

LİMONLU SU DETOKS DİYETİ

Limonlu su detoks diyeti, bazı zamanlarda sadece limon suyunun tüketildiği bir arınma şeklidir. Bazı limon suyu detoks diyetlerinde limon suyunu yemek yerine veya yemeğe takviye olarak kullanılır. 

Limonlu su detoksu sırasında çok fazla su içtiğiniz için, normalden daha fazla idrara çıkarsınız ve böylece vücudunuz toksinlerden arınabilir. Limon suyundaki sitrik, askorbik ve malik asit gibi aktif maddeler de metabolik faaliyetlere yardımcı olur. Bu detoks ayrıca bağışıklık ve sindirim sistemlerini de destekler. Limonlu su detoks diyeti aldığınız kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein ve karbonhidratları almanızı sağlamak için dengeli bir beslenme şekline tamamlayıcı olarak tüketilmelidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı için detoks her zaman etkili bir araçtır. 

LİMONLU SU DETOKSUNUN FAYDALARI

LİMONLU SU DETOKSUNUN FAYDALARI

Limon suyu detoksu, kilo verme, bağışıklık güçlendirme ve sindirime destek gibi birçok yönden size yardımcı olabilir. Limon suyu detoksunun sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir…


TOKSİNLERDEN ARINDIRABİLİR

TOKSİNLERDEN ARINDIRABİLİR

Limon suyu detoks diyeti, idrara çıkma sıklığını artırarak ve karaciğer fonksiyonunu aktif olarak uyararak, vücuttaki toksinleri azaltabilir. Böylece metabolizmanız ve sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLEYEBİLİR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLEYEBİLİR

Limonlu su detoks planında bulunan yüksek düzeyde askorbik asit (C vitamini), bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu desteği alacağı anlamına gelir. C vitamini bir antioksidan görevi görür ve vücudun bulaşıcı patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilir. 


ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Limon suyunda çok az kalori vardır, ancak içeriğindeki besinlerin yoğunluğu ve sürekli su alımına ek olarak tok hissetmenize yardımcı olabilir. Düşük kalorili, kilo verme diyeti ile birlikte kullanıldığında limon suyu aşırı yemeyi ve gereksiz atıştırmaları önlemeye yardımcı olabilir.

SİNDİRİM

SİNDİRİM

Limon suyu midemizdeki asitlere benzer ve sindirim fonksiyonlarını tamamlayarak besin alımını iyileştirebilir. Bunların yanı sıra enfeksiyonları ortadan kaldırabilir ve bağırsaklarınızdaki bakteri ortamını dengeleyebilir. 

LİMONLU SU DETOKSUNUN YAN ETKİLERİ

LİMONLU SU DETOKSUNUN YAN ETKİLERİ

Limonlu su detoksunda sık görülen yan etkiler şunlar olabilir:

  • Mide ekşimesi
  • Dehidrasyon
  • Diş problemleri

Limon suyundaki yüksek asit seviyesi dişlerinize zarar verebilir ve ayrıca asit reflü hastalığını uyarabilir. Öte yandan limon suyundaki askorbik asit, idrar söktürücü olarak işlev görebilir ve vücudun normal çalışması için ihtiyaç duyduğu sıvıları vücuttan atabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hibiskus çayı nasıl demlenir ve içilir? Günlük ne kadar tüketilmeli?