Limonlu su içmek için 6 önemli sebep

Limonlu suyun ne kadar faydalı bir şey olduğunu, her gün içmemiz gerektiğini sürekli duyuyoruz. Peki limonlu su gerçekten faydalı mı? Limonlu su hakkında en merak edilen soru 'Limonlu su zayıflatır mı?' oluyor. Yapılan araştırmalar özellikle kilo vermek isteyenlerin sabahları limonlu su tüketmesi gerektiğini söylüyor. Elbette limonlu suyun tek faydası bu değil! İşte sabahları limonlu su içmek için 6 önemli neden...

02 Mart 2021, Salı 12:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Kansere kalkan olur

1- Kansere kalkan olur

Yapılan araştırmalara göre limon, birçok türde kanser hücresini yok ediyor. Sabahları yarım limonu yarım bardak ılık suya sıkarak elde edeceğiniz karışımı aç karnına içmeniz, uzun vadede kanser riskini azaltıyor.

2- Zayıflamaya yardımcı olur

2- Zayıflamaya yardımcı olur

Kahvaltıdan önce içilen bir bardak ılık limonlu su, içeriğindeki pektin lifi sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve iştahı kapatır. Aynı zamanda limonlu suyun idrar söktürücü özelliği vücuttaki ödemi attırarak kilo kaybına yardımcı olur.

 

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini açısından hayli zengin olan limonlu su, vücudun pH değerini yükselterek özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi için çok önemli olan demir mineralinin emilimini sağlayarak vücut direncini artırır.

4- Mutlu eder

4- Mutlu eder

Limonlu su, yapısındaki yüksek miktardaki potasyum sayesinde kişiyi depresyon, anksiyete gibi sinirsel bozukluklardan koruyarak gün içinde yenilenmiş ve dinamik bir ruh hali sağlar. Vücuda serotonin salgılanmasını sağlayarak mutluluk hissi verir.

5- Güzelleştirir

5- Güzelleştirir

Toksinlerden arındırıcı özelliği ve içerdiği C vitamini sayesinde kanı temizleyen limonlu su, siyah noktaları azaltır ve cildi sıkılaştırır. Her sabah bir bardak ılık limonlusu içmenin yanı sıra, yüze ve tırnaklara direkt olarak limonlu su sürülerek göz altı kırışıklıklarının azaltılması ve tırnakların daha güçlü bir yapıda olması sağlanabilir.

6- Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli

6- Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli

Limonlu su, içeriği sayesinde ağız içinde sterilizasyon sağlayarak aftları geçirmeye yardımcı olur ve nefesinizi tazeler. Kafein alımınızı azaltacak olan limonlu su dişleri beyazlatmakta faydalı olduğu gibi, diş eti ağrılarına da iyi gelir.

Zararları da var

Zararları da var

Limon suyunun yararları kadar zararları da olabilir. Asidik bir besin olan limon dişlerinizi aşındırabilir, midenizi ekşitebilir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olduğu için bol su içmezseniz dehidrasyona da sebep olabilir. Bu zararlarını da bilerek tüketmenizde fayda var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Limon vegan mı, değil mi? Mumlama işlemi özelliğini değiştiriyor