Limonlu su içmek için 6 sebep

Limonlu suyun ne kadar faydalı bir şey olduğunu, her gün içmemiz gerektiğini sürekli duyuyoruz. Peki limonlu su gerçekten faydalı mı? Limonlu suyun faydalarını yeteri kadar biliyor musunuz? İşte limonlu su içmek için 6 önemli neden...

12 Şubat 2019, Salı 12:33 Son Güncelleme:
A A
KANSERE KALKAN OLUR

KANSERE KALKAN OLUR

Yapılan araştırmalara göre limon, birçok türde kanser hücresini yok etmektedir. Sabahları yarım limonu yarım bardak ılık suya sıkarak elde edeceğiniz karışımı aç karnına içmeniz, uzun vadede kanser riskini azaltmaktadır.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Kahvaltıdan önce içilen bir bardak ılık limonlu su, içeriğindeki pektin lifi sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve iştahı kapatır. Aynı zamanda limonlu suyun idrar söktürücü özelliği vücuttaki ödemi attırarak kilo kaybına yardımcı olur.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

C vitamini açısından hayli zengin olan limonlu su, vücudun pH değerini yükselterek özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi için çok önemli olan demir mineralinin emilimini sağlayarak vücut direncini artırır.

MUTLU EDER

MUTLU EDER

Limonlu su, yapısındaki yüksek miktardaki potasyum sayesinde kişiyi depresyon, anksiyete gibi sinirsel bozukluklardan koruyarak gün içinde yenilenmiş ve dinamik bir ruh hali sağlar. Vücuda serotonin salgılanmasını sağlayarak mutluluk hissi verir.

GÜZELLEŞTİRİR

GÜZELLEŞTİRİR

Toksinlerden arındırıcı özelliği ve içerdiği C vitamini sayesinde kanı temizleyen limonlu su, siyah noktaları azaltır ve cildi sıkılaştırır. Her sabah bir bardak ılık limonlusu içmenin yanı sıra, yüze ve tırnaklara direkt olarak limonlu su sürülerek göz altı kırışıklıklarının azaltılması ve tırnakların daha güçlü bir yapıda olması sağlanabilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN

Limonlu su, içeriği sayesinde ağız içinde sterilizasyon sağlayarak aftları geçirmeye yardımcı olur ve nefesinizi tazeler. Kafein alımınızı azaltacak olan limonlu su dişleri beyazlatmakta faydalı olduğu gibi, diş eti ağrılarına da iyi gelmektedir.

ZARARLARINA DİKKAT

ZARARLARINA DİKKAT

Limon suyunun yararları kadar zararları da olabilir. Asidik bir besin olan limon dişlerinizi aşındırabilir, midenizi ekşitebilir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olduğu için bol su içmezseniz dehidrasyona da sebep olabilir. Bu zararlarını da bilerek tüketmenizde fayda vardır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bitkisel beslenmek ne kadar yararlı? Bitki bazlı hamburger sağlıklı mı?