Lisanüstü eğitimde 'tez danışmanı yönetmeliği' değişti

Lisanüstü eğitimde 'tez danışmanı yönetmeliği' değişti

YÖK, lisansüstü eği̇ti̇m ve öğreti̇m yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Buna göre birden fazla tez danışmanı gerektiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilecek

01 Mart 2017, Çarşamba 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK), "Lisansüstü Eği̇ti̇m ve Öğreti̇m Yönetmeliğinde Değişi̇klik Yapılmasına Dai̇r Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 8. maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesi, "Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde değiştirildi.


MEZUNİYET JÜRİNİN TESLİM ETTİĞİ TARİH OLACAK


Değişiklikle mezuniyet tarihi, tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarih olarak belirlendi.

Yönetmelik değişikliğiyle tezsiz yüksek lisans programı toplam 30 krediden ve 60 AKTS'den (Ders ünitelerini tamamlamak için gerekli öğrenci iş yükünü gösteren '1 ile 60 arasında' sayısal değer) az olmamak kaydıyla en az 10 ders ile dönem projesi dersinden oluşacak.


EN AZ BİR YÜKSEK LİSANS TEZİ YÖNETME ŞARTI


Yönetmeliğin 18. maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri, "Diş hekimliği, eczacılık, tıp ve veteriner fakülteleri anabilim dalları hariç doktora programlarında öğretim üyelerinin tez yönetebilmesi için başarıyla tamamlanmış en az bir yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerekir. Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde değiştirildi.

Yönetmelik değişikliğiyle sanatta yeterlik programlarında ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da doktora/sanatta yeterlik derecesine sahip kişilerden olabilecek.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt