Liseden üniversiteye sanat köprüsü

Liseden üniversiteye sanat köprüsü

Liseden üniversiteye sanat köprüsü

08 Nisan 2019, Pazartesi 12:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen 'Liseden Üniversiteye Sanat Köprüsü' adlı projeye başladı.

AÜ Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen 'Liseden Üniversiteye Sanat Köprüsü' projesi ile Orta Asya'da filizlenip Anadolu topraklarına kadar uzanan Geleneksel Türk Sanatlarını tanıtmak, lise düzeyinde öğrenim gören gençlerin Geleneksel Türk Sanatlarıyla buluşturulup sanata karşı duyarlılığını artırmak ve geleneksel sanatları gelecek kuşaklara aktarmak amaçlanıyor.

Proje koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu ve öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Öznur Aydın, Arş. Gör. Serap Sezen, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sağ, Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Öğr. Gör. Züleyha Zor'un yer aldığı proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği 15 lise seçilerek proje takvimi belirlendi.

İlk olarak İsmet İnönü Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Neriman Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi'nde başlanan proje kapsamında Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Öznur Aydın, Arş. Gör. Serap Sezen ve bölüm öğrencileri tarafından lise öğrencilerine tanıtım ve workshoplar yapıldı. Ayrıca uzmanlar eşliğinde lise öğrencilerine geleneksel sanatlardan hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, dokuma, kalıp baskı, keçe, ahşap boyama ve yakma, batik, doğal boya uygulamaları, dekoratif süsleme gibi sanatların uygulaması gösterildi.

Proje koordinatörü Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, "Lise öğrencileriyle buluştuğumuz ve milli ve manevi değerlerimiz olan geleneksel sanatları tanıttığımız bu proje ile sanata, sanatçıya saygı kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlayarak, bilinçli, erdemli, sanatsever nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.

Proje, Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi, Gülveren Anadolu Lisesi, Akdeniz Anadolu Lisesi, Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesi, Konyaaltı Anadolu Lisesi, Muhittin Böcek Anadolu Lisesi, Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi, Antalya Lisesi, Antalya Ticaret Borsası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Türk Telekom Anadolu Lisesi, Necati Dölen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde devam edecek.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2300 yıl önceki Antalya gün yüzüne çıkacak