Liselilere yurt dışı fırsatı

AFS Programlarıyla lise öğrencilerine yurt dışında 1 yıl eğitim alma imkânı sağlayan başvurular 16 Ekim'de sona eriyor

13 Ekim 2009, Salı 16:15
A A

Farklı kültürleri yerinde tanıma fırsatı veren AFS Programlarıyla lise öğrencilerine yurt dışında bir yıl eğitim alma imkânı sağlayan Türk Kültür Vakfına başvurular 16 Ekim'de sona eriyor.

Alınan bilgiye göre, Çin’den Paraguay’a, Dominik Cumhuriyeti’nden ABD’ye kadar 38 farklı ülkeden birinde yaklaşık bir yıl eğitim almak isteyen lise öğrencilerinin bu tarihe kadar başvurularını Türk Kültür Vakfına iletmeleri gerekiyor. Öğrencilerin, farklı kültürleri yerinde tanıma fırsatını veren programa başvuru için "www.tkvafs.org" adresindeki başvuru formunu doldurup, okullarına onaylatmaları gerekiyor. AFS’li olmaya aday gençlerin TC vatandaşı ve 1 Ocak 1992 ile 1 Eylül 1995 tarihleri arasında doğmuş ve son iki yıllık not ortalamalarının 2’nin üzerinde olması gerekiyor.

'HEVES' ÖNEMLİ

Tüm bunların dışında adayların dünyadaki vakfı farklı kültürleri tanımaya ve kendi kültürlerini aktarmaya hevesli olmaları aranıyor. Başvuruda bulunan öğrencilerin, 7 Kasım Cumartesi günü İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ve Adana’da yapılacak yazılı sınavı ve Aralık ayında yapılacak mülakatları geçmeleri gerekiyor. Bugüne kadar AFS Programları ile 4 bin 500 genci, dünya kültürleriyle tanıştıran Türk Kültür Vakfı, AFS Eğitim Programları kapsamında 2009–2010 eğitim öğretim yılında dünyanın 36 ülkesine 181 öğrenci gönderdi.

PROGRAM HAKKINDA

Daha adil ve barış dolu bir dünya yaratmak için, insanların gerekli becerileri kazanmalarına ve anlayış geliştirmelerine yardımcı olacak kültürler arası öğrenme fırsatları sunan uluslararası, gönüllü ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan AFS’nin temeli Birinci Dünya Savaşı sırasında 1914 yılında Fransız askerlerini taşımaya yönelik bir Ambulans Birliği olarak atıldı. AFS (American Field Service), zamanla, savaştan insani çıkarımlar yapan ambulans şoförlerinin, savaşların önüne geçilmesinin yolunun insanların birbirlerini tanımalarından geçtiğine karar vererek oluşturdukları bir örgüt halini aldı. Günümüzde dünyada 80 ülkede programlarını sürdüren AFS, uluslararası anlayışı ve dostluğu geliştirmeyi ve dünya barışına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.