Londra'da olaylı protesto

Karşıt görüşlü göstericilerin bir araya gelmesini engellemeye çalışan polis ile bazı göstericiler arasında çıkan arbedede çok sayıda gösterici gözaltına alındı

01 Nisan 2017, Cumartesi 18:53
A A

İngiltere’nin başkentindeki ünlü Trafalgar Meydanı’nda aşırı sağcı Önce Britanya (Britan First) ve İngiliz Savunma Birliği (English Defence League) grupları ile Faşizme Karşı Birleş adlı sol görüşlü grup eş zamanlı gösteri düzenledi.

GÖZALTINA ALINDILAR

GÖZALTINA ALINDILAR

Karşıt görüşlü grupların çatışmasını engellemeye çalışan İngiliz polisi ile bazı göstericiler arasında arbede çıkarken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri arasında gerçekleşen gösterilerde, karşıt görüşlü gruplar, Trafalgar Meydanı’ndan, farklı yollardan Thames Nehri kıyısındaki Embankment bölgesinde oluşturulan miting alanlarına yürüdü.Gruplar arasındaki gerginlik, İngiliz Savunma Birliğinin eski başkanı Tommy Robinson’ın gösteriye katılmak için Trafalgar Meydanı’na gelmesiyle büyüdü.

BASIN BİLE ONLARA YAKLAŞAMADI

BASIN BİLE ONLARA YAKLAŞAMADI

Bazı sol görüşlü eylemcilerin yüzlerini maskelerle kapattığı gösteride, "Nazileri ezin," "Bir daha asla! Nazilere hayır" yazılı dövizler taşındı.Aşırı sağcı göstericilerin ise İngiliz bayrakları taşıdığı görüldü. Polis, tamamen yalıttığı aşırı sağcı gruba basının yaklaşmasına da izin vermedi.

Geçen yıl İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) yönünde sonuçlanan AB referandumuna giden süreçte ülkede göçmen karşıtı görüşler yüksek sesle dile getirilmeye başlanmıştı.Referanduma günler kala ana muhalefetteki İşçi Partisinin kadın milletvekili Jo Cox, aşırı sağ gruplarla ilişkili bir kişi tarafından öldürülmüştü.

NEFRET SUÇLARINDA ARTIŞ VAR

NEFRET SUÇLARINDA ARTIŞ VAR

İçişleri Bakanlığının verilerine göre Brexit referandumunun ardından ülkede nefret suçlarında yüzde 50’ye varan artış yaşandı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.