Longyearbyen'de ölmek yasak

Norveç’te bulunan bir kasaba olan Longyearbyen'de ölmek yasak. Mezarlığa yeni cenaze alımı da yıllar önce durdurulmuş. BBC yazarlarından Duncan Bartlett Longyearbyen’ın yolunu tuttu ve ölmenin yasak olduğu bu ilginç yerle ilgili oldukça şaşırtıcı bilgiler edindi. İşte ölmenin yasak olduğu Longyearbyen kasabasının ilginç hikayesi…

13 Şubat 2018, Salı 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Longyearbyen Norveç'in kuzey sahili ile Kuzey Kutbu arasındaki Svalbard takımadalarından birinin üzerinde. Kasaba bir dağın eteğindeki rüzgara korunaklı vadiye inşa edilmiş küçük ahşap evlerden oluşuyor.

1500 nüfuslu kasabada 1917 yılında çıkan İspanyol gribi salgınında nüfusun önemli bir kısmının ölmesi yüzünden yapılan araştırmada bu virüsün sebebinin 70  yıl önce mezarlığa gömülmüş bir ceset olduğu ortaya çıktı.

Soğuk hava yüzünden deformasyona uğrayamayan cesetler halkı salgın tehlikesi ile baş başa bırakıyordu. Bu sebeple bilim adamları burada defin işlemi gerçekleştirmeyi yasaklamış durumda. Kasabanın 1500 kişi dışındaki populasyonunun büyük kısmını kutup ayıları oluşturuyor.

Bu kasabaya gelip de hastalananlar bir uçağa bindiriliyor ve Norveç'in başka bir yerine gönderiliyor.

Kasabada ölen yabancıların bu kasabada gömülmesi yasak. Kasabada güneş hiç batmıyor ama kasaba çok da sıcak değil. Kasabanın çevresindeki buzullar da giderek eriyor. Kasabada yaşlılar ve bakıma muhtaç insanlar için herhangi bir kurum yok. İnsanlar sürekli kutup ayıları yüzünden ellerinde silahla geziyor. Üniversiteye giden her öğrenci kutup ayısının nasıl öldürüleceğini mutlaka öğreniyor. Ayıları meşru savunma dışında öldürmek de kesinlikle yasak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa’yı karıştıran görüntüler! Büyük korku yaşadılar…