Lübnan, 'İsrailli Wonder Woman'ı yasaklamak için harekete geçti

Lübnan, 'İsrailli Wonder Woman'ı yasaklamak için harekete geçti

Lübnan'da ekonomi bakanlığı, ABD yapımı 'Wonder Woman' (Harika Kadın) adlı çizgi roman uyarlaması sinema filminin ülkede yasaklanmasını istiyor. Gerekçe filmin başrolündeki aktris Gal Godot'un İsrailli olması ve 3 yıl önceki Gazze- İsrail savaşında Hamas'ı eleştiren açıklamalar yapması

31 Mayıs 2017, Çarşamba 11:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Associated Press'in (AP) haberine göre Lübnan Ekonomi Bakanlığı, Wonder Woman filminin yasaklanması için harekete geçti.
 

6 ÜYELİ KOMİSYONUN TAVSİYESİ GEREKİYOR


Bakanlığın ülkedeki güvenlik yetkililerinden filmin yasaklanmasını istediği belirtildi.  AP'ye konuşan adı açıklanmayan bir Lübnanlı güvenlik yetkilisi henüz bu konuda resmi talebin kendilerine iletilmediğini aktardı. Filmin yasaklanması için Lübnan Ekonomi Bakanlığı'nın 6 üyeli komisyonundan tavsiye mektubu gönderilmesi gerekiyor. 

Ekonomi Bakanlığı'nın tavsiyesinin ardından Lübnan İçişleri Bakanlığı filmi hemen yasaklayabilir.


İSRAİLLİ GADOT, İSRAİL ORDUSU'NDA ASKERLİK YAPTI


Yasak arayışının nedenleri arasında filmde Wonder Woman karakterini canlandıran 32 yaşındaki İsrailli aktris Gal Gadot'un 2005-2007 arasında İsrail ordusunda askerlik yapması ve 3 yıl önceki Gazze-İsrail Savaşı'nda Hamas aleyhine yaptığı açıklamalar gösteriliyor.

Gadot, 2014'teki savaş sırasında "Ülkemi, kadınlar ve çocukların arkasına korkakça saklanan Hamas tarafından yapılan korkunç eylemler karşısında, korumak için hayatlarını riske atan askerlere dua ediyorum" demişti.
 

LÜBNAN TEKNİK OLARAK HALA İSRAİL İLE SAVAŞTA


Lübnan resmi olarak İsrail ile hala savaşta. Ülkede İsrail mallarını boykot etmeyi sağlayan ve Lübnan vatandaşlarının İsrail'i ziyaret etmelerini veya İsrailli bir kişi ile görüşmesini engeleyebilen kanunlar bulunuyor.

Sputnik'in haberine göre; 'İsrail-Lübnan Destekçilerini Boykot Kampanyası' adlı grup da bir süredir filmin yasaklanması çağrıları yapıyordu.

Grubun üyelerinden Samah İdris, AP'ye yaptığı açıklamada " Devlet doğru bir karar aldı. Şimdi bunun uygulanmasını bekleyeceğiz. Gösterimden bir saat önce bile olsa filmi her halükarda yasaklamalılar" dedi.

Film İsrail'de 1 Haziran'da, Türkiye'de ise 2 Haziran'da gösterime girecek.

İsrail ile Lübnan Hizbullah'ı arasındaki gerilim de son aylarda artmıştı.

İsrail'in son aylarda Suriye'de orduyu destekleyen Hizbullah'a ait bir dizi hedefi vurduğu açıklanmıştı.

İsrail vurulan hedeflerin Hizbullah'a silah sağladığını savunuyor.
 

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yönetmen Lilly Wachowski: The Matrix bir trans hikayesi