Lübnan'da hükümet krizi

Lübnan'da, 11. bakanın da istifa etmesiyle milli birlik hükümeti çöktü

12 Ocak 2011, Çarşamba 18:46
A A
Lübnan'da hükümet krizi

Hizbullah ile müttefiklerinden 11 bakanın, 30 üyeli kabineden, eski başbakan Refik Hariri suikastı soruşturması konusundaki gerilim yüzünden istifa ettikleri belirtildi.

İstifaların ardından Hizbullah, Devlet Başkanı Michel Süleyman'ı yeni bir hükümet kurmaya çağırdı. Lübnan'da öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin ölümünü soruşturan Uluslararası Komisyonun hazırladığı iddianamede, bazı Hizbullah üyelerinin suikastta yer aldığı ve suçlanacağı iddiaları üzerine ülkede siyasi kriz baş göstermişti.

Hizbullah, Refik Hariri ile 22 kişinin öldüğü 2005 yılındaki bombalı saldırıya karıştığı iddialarını yalanlıyor. Komisyonu “İsrail projesi” olarak gören Hizbullah, mevcut Başbakan Saad Hariri'nin komisyonun elde ettiği araştırma sonuçlarını reddetmesini istiyor. Washington'da bugün ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi öngörülen Saad Hariri ise bu talebe direniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.