Lukaşenko, Erdoğan'la birlikte Kur'an'ı öpüp alnına koydu

Lukaşenko, Erdoğan'la birlikte Kur'an'ı öpüp alnına koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfı'nca (TDV) Belarus'un başkentinde yaptırılan Minsk Camii’nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko da Kur'an-ı Kerim'i öpüp alnına koydu

11 Kasım 2016, Cuma 16:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Belarus Minsk Camii’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti. Açılışa, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, ESAS Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pegasus Havayolu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türkiye’den gelen yaklaşık 200 işadamı ve din adamları katıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Belarus Müftüsü Ebubekir Şabanoviç tarafından Kur'an-ı Kerim hediye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur'an-ı Kerim'i öperek alnına koyarken, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko da aynısını yaptı.Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, "Bugün burada tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın katkıları ile yeniden inşa edilen Belarus Minsk Camii’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Minsk Camii’ne katkı sunan herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu ibadethane aynı zamanda Türk- Belarus dostluğunun da simgelerinden biri olacaktır. Belarus, farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike değil büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz.


Erdoğan Belarus'a inişte ekmeği tuza banarak yedi


Dinleri, kültürleri, inançları farklı olan insanlar aynı ortak gelecek vizyonu ile Belarus’un istikrarı, büyümesi, uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için var gücü ile çalışıyor. Belarus’un bu özelliğinin bilhassa içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum. Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın bir çok ülkesinde rastlamak mümkün değil" diye konuştu."KENDİNDEN OLMAYANI DÜŞMAN GÖRME VEBA GİBİ YAYILIYOR"

Mülteci sorunu ve inanç farklılıklarına hoşgörü konusunda bazı Avrupa ülkelerini eleştiren Erdoğan, "Avrupa’nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, kılık kıyafeti, inancı farklı oluğu için insanlar, ayrımcı politikaların şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen mültecileri buradan anlatacak değilim. Onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor edeceğiz. İnancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Açılışını yaptığımız bu cami kendisinin ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğini sayın Lukaşenko’nun bu noktadaki hassasiyeti nedeniyle şahsım ve milletim adına tekrar kendilerini kutluyorum" dedi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suudi Arabistan'da hac ibadeti için aşı şartı