'Lüzumsuz müzik yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim'

'Lüzumsuz müzik yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim'

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Onursal Müzik Doktoru İdil Biret, Bursa'da müzik eğitimi alan gençlerle sohbet ederek piyano çaldı

04 Ekim 2011, Salı 17:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençlere tavsiyelerde bulunan Biret, bir soru üzerine, "Lüzumsuz müzik yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim" dedi. UÜ Görükle Yerleşkesindeki Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde genç müzisyenler ve öğretim üyeleriyle buluşan sanatçı İdil Biret, yöneticiliğini Prof. Dr. Erhan Karaesmen’in yaptığı söyleşide, izleyicilerin sorularını da yanıtladı.

İdil Biret’in sanatını ve kişiliğini anlatan görsel bir sunum yapan Karaesmen, Uludağ Üniversitesi’nin yeni yapılan kültür merkezi salonlarını çok beğendiklerini, Türkiye’de 6’ncı Söyleşilerini burada yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Sanatçı İdil Biret de, bir zamanlar alınması için konser verdiği piyanonun başına geçerek Beethoven ve Liszt’den örnekler sunduğu söyleşide öğrencilerin ve izleyenlerin sorularını yanıtladı. Bir öğrencinin sorusu üzerine, beste yapmayı düşünmediğini belirten İdil Biret, "Kafamda çok şey var ama yeteri kadar iyi bulmuyorum. Kolaya kaçmaktan endişe ediyorum. Dünyada o kadar güzel besteler, kompozisyonlar var ki, birçoğu çalınmıyor bile.

Bu yüzden lüzumsuz müzik yapmak istemiyorum. Lüzumsuz müzik yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim" yanıtını verdi. Genç müzisyenleri nasıl bulduğu konusundaki bir soruya da Biret, "Çok yetenekli gençlerimiz var. Ama ne yazık ki ülkemizde konser veremiyorlar, onlara konser verme şansı tanınmalı. Bunun için de öncelikle dinleyici yetiştirmek lazım. Çünkü ülkemizde konser isteyen izleyici yok yeterince. Dinleyici yetiştirmek için de insanlara, müziğin korkunç bir şey olmadığını anlatmak lazım" dedi.

Günde ortalama 8, bazen de 16 saat çalıştığını dile getiren sanatçı Biret, "Çalışırken hiç sıkılmıyorum çünkü ben de bir bilim adamı gibi bir şeyleri bulmaya çalışıyorum, sürekli yeni bir şey keşfediyorum. Sıkılmıyorum çünkü müziği seviyorum. Sevince, çalışmak eziyet gibi gelmiyor. Sıkılınca bırakmak lazım" diye konuştu. Bedenini sağlıklı tutmak için yüzdüğünü belirten sanatçı, "Nefes çok önemli ve bunu iyi kullanmak gerekiyor. Yüzerek nefesi iyi kullanmayı öğreniyorum ve nefesimi iyi kullandığım için yorulmuyorum" dedi. Söyleşiyi izleyen Rektör Prof. Dr. Kâmil Dilek’, söyleşinin sonunda İdil Biret’e teşekkür plaketi verdi.

BURSA, (DHA) 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aslanları görebilmek için bu kez insanlar kafese girdi