LYS'de hata iddiası

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda, 18 yaşındaki Melik Fırat Avunç, 76.42 olan diploma puanının, ÖSYM'nin açıkladığı sınav sonuçlarında 46.42 olarak yazıldığını söyledi

A A
LYS'de hata iddiası

Diyarbakır Şehitlik Lisesi Mezunu Melik Fırat Avunç, 19 ve 25 Haziran tarihlerinde girdiği LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra diploma notunun eksik yazıldığını farketti.

Okuldan aldığı diploma notu 76.42 olan Avunç, ÖSYM’nin geçen Perşembe günü açıkladığı sınav sonuçları belgesinde 46.42 olarak yazıldığını belirtti.

Dersane öğretmenlerinin yardımı ile ÖSYM Diyarbakır bürosuna anne ve ablasıyla giden Melik Fırat Avunç, nasıl itirazda bulunacağını öğrendikten sonra ablası Sergül Avunç ile birlikte ÖSYM’yi telefonla aradı.

Abla Sergül Avunç, ÖSYM Diyarbakır bürosundaki yetkililerin konu ile ilgilenmediklerini öne sürerek şöyle dedi: "Ankara’da ÖSYM merkezini telefonla aradık.

Orada da alaylı tavırla karşılandık ve telefonu yüzümüze kapattılar. Gerekli belgeleri tamamlayarak hatanın düzeltilmesi konusunda ittirazda bulunduk.

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra 15 gün içerisinde tercih yapılması gerekiyor. Sınav sonuçları perşembe günü açıklandı biz de Cuma günü itirazda bulunduk.

ÖSYM yetkilileri her gün televizyonlarda sınavın sorunsuz geçtiğini söylüyor ama kardeşimin hakkı yenildi. Diploma notu 30 puan eksik yazıldı."

"BİR YIL BOYUNCA GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIM"

Melik Fırat Avunç, dersane öğretmenlerine danıştığını belirterek, "Hakkımın yenildiğini düşünüyorum. Edebiyat Fakültesini istiyordum. Diploma notum eksik yazıldığı için aldığım puan da düşük geldi.

Bir yıl boyunca gece-gündüz hep çalıştım. İstediğim okulu kazanabileceğimi bekliyordum. Ama hakkımın yenildi. İtirazda bulunduk bunun düzeltilmesini bekliyoruz. Çünkü tercih zamanımız çok dar. 15 gün içerisinde tercih etmemiz gerek. 4 gün oldu.

Ama hala ne arayan var ne soran. Dersane hocalarımız düzeltmenin yapılması halinde en az 50 bin üst sıraya çıkabileceğimi söyledi. Bu sene zaten sıralama çok değişik yapılıyor. Şimdi hatanın düzeltilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Mehmet TÜRK-Serdar SUNAR/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları