Maaş farkı tam iki kat

Çalışma Bakanlığı'nın aylıklardaki dengesizliği gidermek için başlattığı çalışma emeklileri umutlandırdı

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

BAKAN TALİMAT VERDİ

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla, daha önce pek çok kez başlatılan, ancak sonuçlanamayan ‘emekli aylıklarının intibakının sağlanması’ konusunda yeni bir çalışma başlatıldı. Bu doğrultuda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), aynı emeklilik koşullarına sahip olmalarına rağmen farklı düzeylerde emekli aylığı alanların durumunu ele alacak ve bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik hazırlık yapacak.

EŞİTLEME DEĞİL,FARKI GİDERME

Çalışma, emekli aylıklarının tüm emekliler için eşitlenmesini içermiyor. Bunun yerine, çalışma ve prim ödeme koşullarını eşit düzeyde gerçekleştiren kişiler arasındaki aylık farklılığının giderilmesi üzerinde duruluyor. Kurumun yapacağı çalışma, gerekçesi ve maliyetiyle Bakan Ömer Dinçer’e sunulacak. Çalışmaya son şeklin verilmesiyle konu Bakanlar Kurulu gündemine girecek.

25 YILA 778 LİRA AYLIK

Türkiye İşçi Emekliler Derneği (TİED) çalışmayla emekliler lehine oluşacak durumu bir örnekle ortaya koydu. 7239 gün tavandan prim ödeyip 25 yıl çalışmayla 1996’da emekliliğe hak kazanan ve 778.93 lira aylık alan TİED Eğitim Sekreteri Enver Ağcakale, SGK’dan aynı çalışma süresi ve prim ödeme gün sayısıyla bugün emekli olsa kendisine ne kadar aylık bağlanacağını öğrendiğini söyledi.

2000’DEN SONRA ÜCRETLER DÜŞTÜ

İntibak olmadığı için 2000 öncesi emekli olanların aylıklarının çok düşük kaldığını vurgulayan Ağcakale, aynı koşullarda bugün emekli olsa 1695 lira alacağını öğrenince şoke olduğunu belirtti. Ağcakale, “Sürekli değişen emeklilik koşulları nedeniyle aylıklarımız çok düşük kaldı. Oysa intibaklar yapılmış olsaydı, aylıklarımız da demek ki, şimdikinin 2 katı kadar olacaktı” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.