Macbook'ların içindeki bozuk paraların sırrı ne?

Macbook kullanıcıları bilgisayarlarının içinde saklanmış olan bozuk paranın nedenini çok merak ediyor  

10 Ocak 2017, Salı 17:16
A A

Apple fanları, diz üstü bilgisayarları Macbook’larının içinde buldukları bozuk paraların nedenini arıyor. En son “Greatease” adlı bir kullanıcı bilgisayarında bulduğu bozuk paranın fotoğrafını takipçileriyle paylaştı. Bozuk paralar genelde, Macbook’ların optik sürücüsünün plastik koruma kaplamasının içinde oluyor.

Macbook bilgisayarlarının içinde bozuk para bulunması ilk defa 2010 yılında yaşanmıştı. Ancak bu haber o zamanlar çok dikkat çekmemiş ve zaman içinde unutulup gitmişti. 2013 yılında yine bir kullanıcı kendi Macbook’unda bozuk para bulduğunu bildirmişti. Hatta bunu videoya çekip Youtube’da yayınlamış ve video yorumlarında 4 kişi daha bilgisayarının kasasının içinde bozuk para bulduklarını iddia etmişlerdi.

2014 yılında bu sefer bir Reddit kullanıcısı durumu fark edip, optik sürücünün içindeki paranın fotoğrafını çekip paylaşmıştı.

Bu yıl Reddit üzerinden benzer fotoğraflı iddialar gelmeye devam etti. İşin garip bir diğer yanı, Macbook’ların optik sürücülerinin içinde yer alan bozuk paraların hepsi başka ülkeye ait. Çoğunlukla ABD parası olsa da, aralarında Kanada doları gibi para birimleri de var.

Bu durum ne kadar yaygın, her bilgisayarda var mı gibi soruların cevapları maalesef bilinmiyor. Çünkü Apple bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmış değil. Bununla birlikte Macbook bilgisayarında bozuk para bulanlar ise “bozuk paraların teknik bir hata sonucu” orada olduğunu söyleyen bir açıklama gelmesinden korkuttuklarını belirtiyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.