Maceraperestlerin mutlaka gitmesi gereken 10 yer

Herkesin mutlaka gidip görmek istediği yerler vardır. Özellikle de maceraperest bir ruha sahipseniz, sınır tanımaz bir seyahat programı sizi bekliyor demektir. Öyleyse şimdi bahsedeceğimiz 10 yeri mutlaka listenize eklemeniz gerekiyor.

14 Şubat 2021, Pazar 14:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Everest kamp alanı

1- Everest kamp alanı

Nepal'deki Everest kampı, dünyanın en yüksek dağına tırmanmak isteyenlerle dolup taşıyor. Yüzlerce dağcı her yıl Everest'e tırmanmak için buraya akın ediyor.

Tabii ki Everest'te kamp yapmak için illa ki dağa tırmanmanıza gerek yok. Ana kampa giden parkurlarda doğa yürüyüşü yapabilir, yakınlardaki köylere uğrayabilirsiniz. Yürüyüşler Katmandu'da başlıyor ve kampa ulaşmak 2 hafta sürüyor.

2- Galapagos Adaları

2- Galapagos Adaları

Ekvador kıyılarının yaklaşık 620 mil açığındaki Galapagos Adaları, harika kumsalları, sarp kayalıkları ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Bölgeye özgü canlılar da adanın çekiciliğini artırıyor. Burada iguana, deniz aslanı, kaplumbağa ve lav kertenkeleleri gibi türleri görmek mümkün.

3-  Machu Picchu

3- Machu Picchu

Peru'da yer alan Machu Picchu, İnka medeniyetinin en gözde tapınağı... İnka Yolu, İnka kalıntıları ve dağ manzarası ile 42 millik bir parkura sahip olan bölgede, 3-4 günlük doğa yürüyüşü yaparak tapınağa ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Yedi Harikası arasında yer alana ve 15'nci yüzyıldan kalan Machu Picchu görülmeye değer.

4- Kuzey ışıkları

4- Kuzey ışıkları

Doğal bir fenomen olan kuzey ışıklarını görmek için Aralık ve Mart ayları arasında Norveç, İzlanda ve İsveç gibi ülkeleri ziyaret etmeniz gerekiyor.

5- Amazon Ormanları

5- Amazon Ormanları

Dünyanın en büyük yağmur ormanı olan Amazonlar, 1.4 milyar dönümlük bir araziyi kapsıyor. Bölgede Amazon nehri de dahil olmak üzere birçok nehir var. Üstelik burada nadir canlı türlerini de görmeniz mümkün. Amazon Yağmur Ormanları, Brezilya, Bolivya, Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olarak 8 ülkeyi kapsıyor.

6- Antarktika

6- Antarktika

Antarktika'yı gezmek için artık bilim insanı ya da kutup kaşifi olmanıza gerek yok. Ancak bu gezinin pek de bütçe dostu olduğunu söyleyemeyiz. Antarktika gezileri düzenleyen tatil turları var ve genellikle özel bir gemi ile gezi yapılıyor.

Buzul manzaraları, penguenler ve fokları görmek için Antarktika gezisi ideal bir tercih.

7- Safari

7- Safari

Safari destinasyonu birçok ülkede var. Ancak en iyi safari Afrika ülkelerinde yapılır. Safari gezilerinde fil, gergedan ve aslanları görmeniz mümkün. Üstelik rehber eşliğindeyse gezi daha keyifli ve güvenli hale geliyor.

8- ABD'de yol seyahati

8- ABD'de yol seyahati

ABD'deki Route 66 otoyolu, çöl manzaralarının yanı sıra kıyı manzaralarını da içeriyor. Route 66 tam da arabanızla alıp başınızı gitmek isteyeceğiniz zaman kullanmanız gereken bir yol :)

Yol boyunca doğal güzelliklerin tadını çıkarmanız mümkün.

9- Japonya

9- Japonya

Japonya'nın efsanevi kiraz ağaçları, nisan ayı başlarında çiçek açıyor ve 2 hafta boyunca yeryüzünde cenneti yaşatıyor. Kiraz çiçeklerini görmek için özel olarak düzenlenen Japonya turları var.

10- Gemiyle dünya turu

10- Gemiyle dünya turu

Gemi turlarıyla artık dünya çapında tur yapmamız mümkün. Gemiyle dünya turu, bazen aylar sürebiliyor. Bazen de belli zaman aralıklarında yapılabiliyor. Yani her zamana ve her bütçeye uygun gemi turu bulmak mümkün.

Kaynak: Mirror

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gezginin kullanması gereken 10 seyahat uygulaması