Macron Osmanlı çıkışının ardından geri adım attı, özür diledi

Macron Osmanlı çıkışının ardından geri adım attı, özür diledi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cezayir ile ilgili konuşurken Osmanlı'nın ülkeyi sömürdüğünü iddia etmesinin üzerine çıkan polemiklerden ve yanlış anlaşılmalardan üzüntü duyduğunu açıkladı.

10 Kasım 2021, Çarşamba 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, skandal açıklamasının ardından sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia ederek geri adım attı. Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Macron'un, Cezayir'in ulusuna, tarihine ve egemenliğine saygı duyduğu kaydedildi.

GERİ ADIM ATTI

Macron'un Cezayir'e yönelik yaptığı açıklamaların neden olduğu polemiklerden ve yanlış anlaşılmalardan üzüntü duyduğu ifade edilen açıklamada, Macron'un, Fransız ve Cezayir halkının yararı ve Libya başta olmak üzere bölgesel sorunlara çözüm bulmak için iki ülkenin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiği vurgulandı.

Macron'un 12 Kasım'da başkent Paris'te düzenlenecek Libya konulu uluslararası konferansa Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'u davet ettiği belirtilen açıklamada, Cezayir'in bölgede önemli bir aktör olduğu kaydedildi.

SKANDAL OSMANLI SÖZLERİ 

Le Monde gazetesinin 2 Ekim'deki haberine göre, Macron, Cezayir tarihinin gerçeklere dayalı olmadığını ve Fransa'ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini öne sürmüş, Osmanlı'nın ülkedeki hakimiyetini "sömürge" olarak tanımlamıştı.

Macron'un bu açıklamaları Cezayir'de hem resmi hem de sivil kanattan tepkiyle karşılanmıştı.

Cezayir yönetimi, Macron'un söylemlerine tepki olarak 3 Ekim'de hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapatmış ve ardından Cezayir'in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için ivedilikle ülkeye çağırmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Astronotlar altlarında bezle Dünya’ya döndü