Cumartesi Postası 50 yıl sonra ne olacak?

50 yıl sonra ne olacak?

50 yıl sonra ne olacak?

Çok para kazanmayı, çok yemeyi, çok giyinmeyi çözdük. Ama mutlu değiliz, herkes bunalımda. Dünya alarm veriyor. Kurduğumuz düzen sürdürülebilir değil. Gelecek için bir çözüm bulmak zorundayız. İşte bu sebeple Fütürizm, bugünün en faydalı, kullanılabilir bakış açılarından biri. Karşınızda Ufuk Tarhan!

RÖPORTAJ: IŞIL CİNMEN

UFUK TARHAN KİMDİR?

Dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi arasındaki tek Türk ‘Gelecek Tasarımcısı.’ T-İNSAN kitabının yazarı ve ekonomist.

FÜTÜRİZM NEDİR?

Fütürizm; İngilizce future (gelecek) kelimesinden geliyor. Gelecekle ilgili her şeyi sosyolojik, ekonomik, psikolojik, ekolojik, teknolojik açıdan irdeleyen bir disiplin. Tıpkı tarih gibi. En yalın tanımı ile Fütürizm; olumlu gelecek tasarımı demek. Fütürizm, geleceğe dair bilimsel temellere dayanan beklentileri senaryolaştırır.

T-İNSAN NE DEMEK?

T-insan teknolojik, tasarımcı ve tedarikçidir. Bu alanlarda uzmandır. Fütüristlerin iddiasına göre, gelecekte bilinen mesleklerin ve diplomanın hiçbir önemi kalmayacak. Beceriler önemli olacak. Bu yüzden gelecekte başarılı olmanın yolu T-insan olmaktan geçiyor.

● Fütüristler geleceği biliyor mu?

Geleceği bilmek diye bir şey yok, henüz! Fütürizmde, geleceği disiplinlerden yararlanarak hayal etmek ve tasarlamak var.

● Nasıl yapıyor bunu?

Şöyle düşünün, geçmişte, tarihte de yaşamadık ama bilimsel verilerle onu anlamaya çalışıyoruz. İşte bunun geleceğe uzanan tarafıyla da fütüristler ilgileniyor.● Fütürist ne iş yapar?

Özellikle “Sürdürülebilirlik” konusunda şirketlerin vazgeçilmez parçalarıdırlar.

● Daha net anlatır mısınız?

Örneğin 2020’de kumaş teknolojisindeki gelişmelerden dolayı deterjan kullanılması gerekmeyecek. Deterjan satan şirketlerin neye dönüşmeleri gerektiğini fütüristler düşünüyor.

● Peki, mesela ben kâğıt gazetenin devam etmesi için yöntem geliştirmenizi istesem…

Kâğıda basılmış gazete ve dergilerin yaşaması imkânsız. 10 yıla kadar iletişimde kâğıt kullanımı neredeyse sıfırlanacak.

ÇALIŞMAMAK HAK OLACAK

● İleride robotlar insanın yerine geçecek mi?


Kısmen. 2020’den sonra en büyük problem işsizlik olacak. Robotlar sebebiyle insanların çoğu işsiz kalacak.

● Nasıl yaşayacağız?

Vatandaşlık maaşı alınacak, bir süre…

● Evde mi oturacağız yani?

Şu anda herkes modern köle. Standart ve rutin işlere insanlar zorla gidiyorlar. Bu insanlara yeterince para ve güzel bir yaşam alanı verilse işi bırakırlar.

● Çalışmamak doğal hak mı olacak?

Evet. Ayrıca insanları para için çalıştırmak suç olacak. İnsanlar tıpkı, bazı ülkelerde askere gitmeyi reddedebildikleri gibi, çalışmama ve yaşama hakkını kullanabilecek. Yeni dünya sisteminde para yaşamak için bir zorunluluk olmaktan çıkacak.

● Ya çalışmak isteyenler, robotlar yüzünden işsiz kalanlar?

Elon Musk’a göre robotlarla mücadele edebilmemiz için onlara benzememiz şart. Buna ‘Transhümanizm’ deniyor.

● Yani yarı robot yarı insan mı olacağız!

Google’ın başmühendisi Ray Kurzweil’in başlattığı Singularity (tekillik) akımı, “Ölüm bir hastalıktır, biz 2050’lere kadar ölmemeyi başarabiliriz” diyor.

● Nasıl yani!!!

Onlara göre öyle zamanlar göreceğiz ki organik insanı ayrıştırmakta zorluk çekeceğiz. Bu yüzyıl insanı, saf insan olarak yaşayan son nesildir. Bundan sonra yola ‘insansı’ olarak devam edeceğiz. Biz de robotsulaşacağız. Harıl harıl beyinlerimizin hibritleşmesi, organik ve inorganik zekânın bütünleşmesi üzerinde çalışılıyor.

● Peki, fakir insanlar ‘organik insan’ olarak mı kalacak?

Dünyada birçok insan yok olacak, bu kaçınılmaz. 10 milyar nüfusu görmeyeceğiz.

BEYİNLERİMİZ HACK’LENEBİLİR

● 50 yıl sonra 2067 insanları, 2017’ye bakınca bizi nasıl görecek?

50 yıl sonraki insan bize bakınca ne kadar ilkel olduğumuzu görecek. Öğrenmeyle ilgili devrim olacak. Bilgisayarlarla entegre olarak daha üstün bir öğrenme moduna geçeceğiz.

● Geleceğin mesleği ne olacak?

Beyne giriş çıkış mümkün olacağı için siber güvenlik en önemli meselemiz olacak. Gençlere siber güvenlik çalışmalarına odaklanmalarını öneriyorum. En büyük ihtiyaç bu alanda olacak. Beyinlerimiz hack’lenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ BÜYÜK KRİZ BEKLİYOR

● En büyük krizi hangi sektör görecek?

Finans, fast food ve otomotiv sektörleri. İleri teknoloji yaygınlaştıkça bu sektörlerde insanların çalışmasına gerek kalmayacak. Uçan otomobiller nihayet kullanılmaya başlanacak. Uber, 2018’de Dubai’de şoförsüz uçan taksiyle sefere başlıyor. İhtiyaçlarımız değişmiyor ama seçeneklerimiz artıyor.

● Para, bugünkü haliyle mi kalacak?

2025’te kağıt para yüzde 95 azalacak. Dijital paralar olacak.

● Fütüristlerin mottosu ne?

Kendini sürekli güncelle, versiyonunu yükselt.

SIRADAKİ HABER