Magazin Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen Ara Güler kimdir?

Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen Ara Güler kimdir?

Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen Ara Güler kimdir?

Cumhurbaşkanlığı tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da "Ara Güler Sergisi" düzenleniyor. Usta fotoğrafçıyı ve çalışmalarını anlatıldığı bir dizi etkinlik ve konferans gerçekleştirildi. Peki, Ara Güler kimdir? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanlığı ile Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğindeki serginin Londra’nın ardından sırasıyla Paris, Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu’da sanatseverlerle buluşacak. Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen, "Master of Leica" unvanına sahip Ara Güler’in sergisi, açılacağı diğer ülkelerden önemli karakterlerin fotoğraflarını da içerecek. Peki, Ara Güler kimdir? İşte detaylar…

ARA GÜLER KİMDİR?

Ara Güler, 1928’de İstanbul’da doğdu. Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Güler, 1956’da Time Life, 1958’de Paris Match ve Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliğini üstlendi. Aynı dönemlerde Magnum Photos, Ara Güler fotoğraflarının uluslararası dağıtımına başladı. 1961’de İngiltere’de yayımlanan British Journal of Photography Year Book, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne (ASMP) kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu.

Güler, 1962’de Almanya’da Master of Leica unvanını kazandı. Yine aynı yıl fotoğraf dünyasının en önemli yayınlarından Camera dergisi, onunla ilgili özel sayı yayımladı. Lord Kinross’un 1971’de basılan Ayasofya kitabının fotoğraflarını çekti. Skira Yayınevi tarafından Picasso’nun 90’ıncı yaş günü için hazırlanan Picasso Metamorphose et Unite adlı kitabın kapak fotoğrafı Güler’e aitti. Güler’in Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları Time Life, Horizon, Newsweek ve Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtları fotoğrafları, 1992’de Fransa’da Edition Arthaud, ABD ve İngiltere’de ise "Thames&Hudson" Yayınevleri tarafından "Sinan, Architect of Soliman the Magnificent" adı ile yayımlandı.2002’de Fransız hükümeti tarafından "Lejion D’Honneur; Officier Des Arts Et Des Lettre", 2009’da Paris Belediyesi tarafından "La Medaille de la Ville de Paris" unvanları verildi.

2005’te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü, 2008’de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Hizmet Ödülü, 2009’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü, ABD’de Lucie Awards Yaşam Boyu Onur Ödülü ve 2011’de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Güler, 2004’te Yıldız Teknik Üniversitesinden, 2013’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden, 2014’te de Boğaziçi Üniversitesinden "Fahri Doktora" unvanı aldı.

Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, sanatçının 90’ıncı yaş günü olan 16 Ağustos 2018’de Doğuş Grubu tarafından açıldı. Ara Güler, 17 Ekim 2018’de 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

SIRADAKİ HABER