Pazar Postası Renklerin efendisi ilkbahar geldi

Renklerin efendisi ilkbahar geldi

Renklerin efendisi ilkbahar geldi

Tanımlayamadığımız bir büyüsü vardır ilkbaharın. Kış bitiminde bir sabah sebepsiz mutlu uyandıysanız bilin ki artık bahar gelmiştir. Kış uykusundan uyanan doğa, evrene sunduğu yemyeşil çimenler, rengarenk çiçeklerle baharın müjdesini vermeye başladı. Son günlerde havalar biraz soğuk gitse de kış uykusundan uyanma vakti geldi. Renk kartelasının her rengindeki çiçeklerle, ağaçların tomurcuklanmış dallarıyla ve yemyeşil bahçelerle kucaklaşmaya hazır olun. Bekir Saçar / bekir.sacar@posta.com.tr

İSTANBUL’DA LALE DEVRİ BAŞLIYOR
İlkbahar gelince, Asya’dan Avrupa’ya uzanan İstanbul yaklaşık 30 milyon laleyle süslenir. Herkesi kendine hayran bırakan 160 çeşit lalenin görsel coşkusunu yaşamak istiyorsanız, parklar, bahçeler ve caddeler sizi bekliyor. Şimdi, mitolojik edebi eserlere bile konu olan bu renk cümbüşünde selfie çekmenin tam zamanı.

ŞEHRİN RENGİ ERGUVAN

Erguvan ağaçlarının mor ve pembe çiçekleri baharda Boğaz’ın her iki yakasında seyrine doyum olmayan bir görsel şölen sunar. Bu büyüleyici doğa harikasını görmek için atlayın bir vapura, boğazın incisi yalıların, bahçelerin önünden geçerken gözünüze ziyafet çekin.

BADEM VE KİRAZ AĞAÇLARI

Mart ayının ilk haftası açan badem ve kiraz ağaçları ilkbaharın ilk müjdecisidir. Datça’nın Hızırşah, Palamutbükü, Bağlarözü ve Kumyer bölgeleri ilkbaharda mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

İLKBAHAR KOKUSU: PORTAKAL ÇİÇEĞİ

Güney sahillerindeki portakal, mandalina, limon ve greyfurt ağaçları çiçeğe durdu. Yeni mevsime portakal çiçeklerinin eşsiz kokuları arasında “Merhaba” demek isteyenler bu fırsatı kaçırmasın.

KATIR TIRNAĞI

Katır tırnağının parlak sarı çiçekleri ve neşeli suretleri ormanları, parkları ve otoban kenarlarını süslemeye başladı. Lütfen yol kenarlarındaki bu güzel çiçekleri koparmayın, bırakın dallarında kalsınlar.

DOĞANIN EN SÜSLÜSÜ MİMOZALAR

Mart ayının başlangıcıyla çiçeğe duran mimozalar, altın sarısı rengiyle gözlere; pudralı, tatlı, yumuşak, limoni baygın kokusuyla da burnunuza ziyafet çeker. Mimozaları görmek, yaşamak için Ege, Akdeniz, Kıbrıs ve İstanbul’un Prens Adaları en iyi adresler ama bir şartla; mimozoları koparmıyoruz. Koklayıp, güzel fotoğraflarını çekip anı olarak saklıyoruz. Çünkü mimozalar kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya.

DOĞA HARİKASI MORSALKIM

Pek çok şaire ve yazara ilham kaynağı olan morsalkımlar, öncelikle Bodrum ve Ayvalık’ın parklarında, evlerin bahçelerinde ve sokaklarında morun farklı tonlarıyla görsel şölen sunmaya başladı.

BAHARIN ŞIMARIK ÇOCUĞU PAPATYALAR

Toros Dağları, etekleri ve sahilleri papatyalarla dolup taştı bile. Bu güzellik aynı zamanda eşsiz bir hediye alternatifidir. Sevdiklerinizin yüzünü her zaman gülümsetir.

LAVANTA VE GÜLLER

Lavantalar gün yüzüne çıktı, aşkın ve romantizmin simgesi olan güllerin de tomurcukları patladı. Rengi ve kokusuyla baharın içlere sığmayan coşkusunu temsil eden lavanta ve rengarenk güller arasında keyifli bir gün geçirmek isterseniz, aradığınız yer Isparta, Güneykent olacak. Kendinizi cennette gibi hissedeceksiniz.

SIRADAKİ HABER