Mahkeme Figen Yüksekdağ için kararını verdi

242 gündür tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Ara kararını açıklayan mahkeme, Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi. Duruşmaya, 18 Eylül 2017'de devam edilecek

05 Temmuz 2017, Çarşamba 01:27
A A
Eski HDP milletvekili Figen Yüksekdağ, "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından yargılandığı davada savunma yaptı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Yüksekdağ ve avukatları katıldı. 

Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, duruşmayı izlemek üzere salonda bulunan Avrupa'dan bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, akreditasyon yaptırmaları gerektiğini belirterek, salondan çıkarılmasını istedi. Avukatların itirazı üzerine Sardoğan, "Akredite olmaları gerekiyor, içeri alamam. Yabancılar bunlar, kurallara uysunlar." dedi. 

SAVUNMANIN ARDINDAN DURUŞMAYA ARA VERİLDİ


İddianamenin özetinin okunmasının ardından Yüksekdağ'a savunma için söz verildi ancak avukatları söz alarak, usule ve tutukluluğa ilişkin itirazlarını dile getirdi. 
Mahkeme Başkanı Sarıdoğan, "Yüksekdağ'ın iddianameye konu eylemlerinin, yasama dokunulmazlığı kapsamında kaldığı gerekçesiyle kamu davasının düşürülmesi"ne ilişkin talepleri reddettiklerini bildirdi. 

Duruşmada daha sonra Figen Yüksekdağ'ın savunmasına geçildi. 

Savunmanın ardından duruşmaya ara verildi. 

18 EYLÜL 2017'DE DEVAM EDİLECEK


Aranın ardından söz alan avukatlar da Yüksekdağ'ın iddianamedeki eylemlere konu sözlerinin kürsü dokunulmazlığı kapsamında kaldığını ileri sürerek, tahliyesini talep etti. Yüksekdağ hakkında Van ve Şanlıurfa'da görülen davaların birleştirilmesi de istendi. 

Taleplerle ilgili görüşü sorulan duruşma Savcısı Emre Giray Keskin, Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyerek, davaların birleştirilmesiyle ilgili takdirin mahkemede olduğunu belirtti. 
Ara kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Sarıdoğan, Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verdiklerini belirterek, davaların birleştirilmesi talebinin daha sonra inceleneceğini bildirdi. 

Duruşmaya, 18 Eylül 2017'de devam edilecek. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.