Savaş suçu işlemekle suçlanan ABD donanma şefi, beraat etti!

Irak'ta savaş suçu işlemekle suçlanan ABD donanma şefi hakkında karar verildi.

03 Temmuz 2019, Çarşamba 12:36 Son Güncelleme:
A A

ABD Donanması Özel Harekat Şefi Edward Gallagher'a Irak'ta gözaltındaki DEAŞ'lı teröristi bıçaklayarak öldürme ve etrafa rastgele ateş açma gibi suçlamalar yöneltilmişti.

ABD askeri mahkemesinde görülen davada 7 kişiden oluşan askeri jüri, kararı yaklaşık 8 saat süren bir görüşme sonunda açıkladı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, California eyaletinin San Diego kentindeki askeri mahkeme, tutuklu yargılanan Gallagher'ı sadece "17 yaşındaki ölü bir DEAŞ'lı terörist ile fotoğraf çektirmekten" suçlu buldu.

Gallagher'a bu suçtan maksimum 4 ay hapis cezası verileceği ve şu ana kadar hapiste geçirdiği 9 ay göz önünde bulundurulup serbest bırakılabileceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump da Gallagher'a destek açıklamaları yapmış ve yargılama sürecinin ivedilikle bitirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Birçok madalyası bulunan ve 8 kez Orta Doğu'ya göreve gitmiş olan Gallagher, hakkındaki tüm suçlamaları reddetmişti.

Gallagher'ı beraat ettiren mahkeme kararı, başka bir donanma mensubunun DEAŞ'lı teröristi öldürme suçunu üstlenmesinin ardından geldi.

Hakkındaki iddialar, Gallagher'ın şeflik yaptığı birlikteki askerler tarafından ortaya atılmıştı.


Ancak bu ay başında askeri doktor Corey Scott beklenmedik şekilde ifadesini değiştirerek, ABD ordusunun gözaltında tutulan yaralı DEAŞ'lı teröristi nefessiz bırakarak öldürdüğünü söylemişti.

Scott, bölüm şefi Gallagher'ın hava saldırısında yaralanıp gözaltına alınan DEAŞ'lı teröristi beklenmedik şekilde bıçaklamaya başladığını, bıçak yaralarının hayati tehlikeye yol açacak gibi görünmediğini, ancak Gallagher oradan uzaklaşınca yaralı teröristin bağlı olduğu oksijen borularını "ona acıdığı için çektiğini" söylemişti.

Nedeni sorulunca Scott "Onun öleceğini zaten biliyordum" yanıtını verdi.

Savcılar Scott'ı, daha önceki ifadelerinde daha önce hiç bu durumdan bahsetmemiş olduğu için, Gallagher'ı korumaya çalışmakla suçladı.

ABD Başkanı Trump da 30 Mart'ta attığı bir tweet'te "Geçmişte yaptığı hizmetlerden ötürü, Gallagher yargılanmayı beklerken daha az kısıtlı bir yere sevk edilecek. Süreç çabuk ilerlemeli" yazmıştı.

BBC'nin Beyaz Saray Muhabiri Tara McKelvey, duruşma hakkında gözlemlerini şu cümlelerle ifade etti:

"San Diego'daki mahkeme salonundaki duruşmayı, jürideki yedi adamın altısının savaş bölgesinde görev yapmış olduğunu bilerek takip ettim."


"Onların savaş bölgesinde bulunmuş olması, Gallagher'a da anlayışlı davranabilecekleri anlamına geliyordu."

"Jürinin bu kararı savaşın insanları değiştirebileceği ve karakterlerinden uzak eylemlerde bulunabilecekleri yönünde bir anlayışın kabul edildiğini gösteriyor."


"Öte yandan karar, Gallagher hakkındaki delillerin yeterli olduğunu düşününleri de üzdü."

Sıradaki haber yükleniyor...