Makedonya polisi 2 Arnavut genci öldürdü

Makedonya'nın Gostivar şehrinde 2 gün önce polisin 2 Arnavut gencini öldürmesi Arnavutları ayağa kaldırdı. Makedonya'nın bir çok yerinde protestolar düzenlendi

02 Mart 2012, Cuma 00:21
A A

Arnavut bayrakları ve pankartlarla olayın gerçekleştiği yerde toplanıldı. Öldürülen 26 yaşındaki Besnik Şehapi ve 29 yaşındaki İmran Mehmedi’nin aile fertleri ön sırada ellerinde fotoğraflarıyla Gostivar Belediyesi önünden geçip şehir merkezine yürüdü. Yürüyüş sırasında polis şiddetine karşı sloganlar atıldı.
’Dün Besnik ve İmran, yarın sen’, ’Polis şiddetine stop’, ’Biz polisin hedef tahtası değiliz’ yazılı pankartlarla yürüyen Arnavutlar, Makedon polisinin davranışını kınadı. Gostivar’da yaşayan Türk halkı da Arnavutlarla birlikte yürüyüp, cinayeti kınadı. Protestolar sırasında öldürülenlerin fotoğraflarını taşıyan yakınları, duygulu anlar yaşadı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Kotevski’nin, polisin kendisini savunmak için silahını çekerek 2 kişiyi öldürdüğü ifadesi, gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle kınandı.

Eyüp SALİH/ MAKEDONYA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.