Makyaj fırçaları: Makyaj fırçası çeşitleri ve işlevleri

Bakımlı kadınlardan biriyseniz sizin de elinizin altından onlarca makyaj fırçası vardır. Peki, hangi makyaj fırçasının ne işe yaradığını biliyor musunuz? İşte makyaj fırça çeşitleri ve kullanım alanları  

03 Nisan 2017, Pazartesi 09:09
A A

Güzel ve kaliteli bir makyajın en büyük püf noktalarından biri, doğru makyaj malzemesini uygun fırçayla, yüzün uygun bölümünde kullanmak.  

Ama son zamanlarda tüm kozmetik markalarının birbirinden farklı makyaj fırçaları piyasaya sürülüyor ve artık kadınların ister istemez aklı karışmış durumda. 

Makyaj ve kişisel bakım uzmanlarının bir kısmı, makyaj malzemelerini parmaklar yardımıyla yüze uygulamanın daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı oluğunu söylüyor. Ancak bir çok makyöz, uygulama sırasında hem daha hijyenik olması, hem de malzemeleri homojen olarak dağıtması bakımından makyaj fırçası kullanımının daha sağlıklı ve pratik olduğunu söylüyor.  

FAR FIRÇASI

FAR FIRÇASI

Göz farı uygulamasında en çok kullanılan fırçadır. Koyu ve yoğun far uygulamasında küçük, daha dumanlı ve hafif renkler için büyük boyutlarını tercih etmelisiniz.  

AÇILI FAR FIRÇASI

AÇILI FAR FIRÇASI

Göz kapağının dışındaki V bölgesini gölgelendirmek amacıyla kullanılır. Bunun dışında göz farını daha geniş bölgelere uygulamak için de kullanılabilir.  

KALEM FAR FIRÇASI

KALEM FAR FIRÇASI

Daha küçük desenler çizmek için ve spesifik göz farı uygulamalarında kullanılır. Özellikle göz pınarı gibi küçük bölgelere far uygulamak için idealdir.  

KARIŞTIRMA FIRÇALARI

KARIŞTIRMA FIRÇALARI

Şekil olarak kalem far fırçasına benzese de tüyleri daha uzundur ve amacı daha farklıdır. Bir kaç farklı tonda far uygulandığında, renk geçişlerinin daha yumuşak olmasını sağlamak için kullanılır. Göze derinlik ve gölge katar.  

EYELINER FIRÇASI

EYELINER FIRÇASI

Likit eyeliner'ı daha düzgün ve kontrollü şekilde uygulamanızı sağlar. Küt kesimi sayesinde eyelinerınızı istediğiniz kalınlıkta uygulamanıza olanak verir.  

YOĞUN FAR FIRÇASI:

YOĞUN FAR FIRÇASI:

Kılları klasik far fırçasına göre daha yoğun ve uzundur. V bölgenizde ve göz kapağınızda daha koyu ve yoğun renkler elde etmek için kullanabilirsiniz.  

CONCEALER FIRÇASI

CONCEALER FIRÇASI

Özellikle gözaltlarındaki morlukları ve cilt kusurlarını kapatmak için kullanılan concealer’ı (kapatıcı) daha homojen ve eşit yaymak için kullanılır.  

FONDÖTEN FIRÇASI

FONDÖTEN FIRÇASI

Consealer fırçasının daha büyük versiyonudur. Daha doğal ve homojen bir fondöten uygulaması için kullanışlıdır.  

ALLIK FIRÇASI

ALLIK FIRÇASI

Tüyleri diğer fırçalara göre daha yumuşaktır. Elmacık kemiklerinizde kullanabileceğiniz büyüklükte bir allık fırçasıyla makyajınızı renklendirebilirsiniz.  

PUDRA FIRÇASI

PUDRA FIRÇASI

En büyük ve uzun kıllı fırçadır. Pudranın yüzünüze eşit dağılması ve doğal görünümler elde etmek için kullanabilirsiniz.  

KONTÜR FIRÇASI

KONTÜR FIRÇASI

Cilt tonunuzdan daha koyu bir pudra ya da bronzlaştırıcı yardımıyla yüzünüzü kontürlemenize ve yüz hatlarınızı keskinleştirmenize yardımcı olur. Açılı yapısı sayesinde hem dar hem de geniş alanlarda kullanabilirsiniz.  

KARIŞTIRMA SÜNGERİ:

KARIŞTIRMA SÜNGERİ:

Yüzünüzün farklı bölgelerine farklı tonlarda uyguladığınız fondotenleri karıştırmanıza ve daha yumuşak geçişler elde etmenize yardımcı olur. Daha etkili sonuç alabilmek için süngerinizi biraz nemlendirebilir ve yüzünüzde tampon yaparak ya da yuvarlayarak kullanabilirsiniz.  

KABUKİ FIRÇA:

KABUKİ FIRÇA:

Kabuki fırçaların sapı yoktur. Yapı olarak pudra fırçasına benzerler ancak kılları daha yoğundur. Pudra gibi toz yüz ürünlerinin karıştırılmasında kullanılır.  

KÜT YÜZ FIRÇASI:

KÜT YÜZ FIRÇASI:

Alt noktalarda daha sık olan tüyleri, üst noktalarda seyrekleşir. Bu da üst noktaların esnek ve yumuşak olmasına olanak verir. Fondöten uygulamak için de sık kullanılan bu fırçanın asıl kullanım amacı, yüze sürülen malzemeleri karıştırmaktır.  

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.