Makyajınızı silmeden uyuduğunuzda cildinizde olabilecek hasarlar

Akşam eve geldiğinizde makyajınızı silmeye çok üşeniyor olabilirsiniz. Ancak şimdi öğreneceğiniz bilgilerden sonra uyurken cildinize bunların olmasına asla izin veremezsiniz…  

20 Nisan 2017, Perşembe 09:20
A A

Gece kendinizi eve nasıl attığınızı bilmiyorsunuz. Ayaklarınız zonkluyor ve şu an yapmak istediğiniz tek şey kendinizi yatağa atmak ve siz makyajınızı silmeden uyumanın hayalini kuruyorsunuz.

Bilmediğiniz bir şey varsa o da siz makyajla rüyalar alemindeyken cildiniz sağlığını yitiriyor. İşte makyajınızı silmeden uyuduğunuzda başınıza gelecekler…  

TEMİZLENMESİ GEREKEN GÖZENEKLER…

TEMİZLENMESİ GEREKEN GÖZENEKLER…

Uyku vücudun temizlik zamanıdır. Gün içerisinde ona yüklediğiniz ne kadar pis şey varsa kurtulmak için canla başla çalışır ve diğer yandan verdiğiniz hasarları tamir eder. Uykunun en önemli özelliği de cildi yenilemesidir. Ancak siz ne yaptınız? Makyajınızla uyudunuz. Şimdi o cilt nereyi temizlesin, nereyi yenilesin? Bu nedenle yüksek ihtimalle yağ bezeleriniz ve temizlenmesi gereken gözenekleriniz cildinize hapsolacak. Çünkü üzerinde kalın bir fondöten tabakası var. Ayrıca tıkanmış gözenekleriniz siyah noktalara ve hatta iltihaplı sivilcelere bile dönüşebilir. Ve biliyorsunuz ki iltihaplı bir sivilce demek tüm cildinize yayılabilecek ciddi bir problem demek. Tüm bu sorunları yaşamamak için yapmanız gereken tek şey yatmadan önce dünyanın tüm yükünü omuzlarınızdan az önce indirmiş olsanız bile bir temizleyiciyle makyajınızı silmek. Hatta sildikten sonra o kadar uğraşmışken bir de gece kreminizi sürün ki cildiniz güzel bir yenilensin.

GÖZLERİ İHMAL ETMEYİN

GÖZLERİ İHMAL ETMEYİN

Cildinizi temizlemeyi ihmal ettiniz, en az hasarla belki bir sivilce sahibi oldunuz. Ancak göz makyajınızı temizlemediğinizde başınıza çok daha kötüsü gelebilir. Göz makyajıyla uyumak göz korneanıza zarar verebilir ve aşınmalara neden olabilir. Bu durum ardından iltihabi hastalıkları getirir ve göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarmış olursunuz. Tüm bu riskleri göz önüne alarak yatmadan hemen önce kolayca kullanabileceğiniz pratik makyaj temizleyici mendilleri başucunuza koyabilir, uykuya dalmadan bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. En azından bunu yapın, sağlığınızı riske atmayın.

HER GECE AYNI YASTIKLA UYUYORSUNUZ

HER GECE AYNI YASTIKLA UYUYORSUNUZ

Makyajınızı silmeden yattığınız gece yüzünüzü o yastığa bol bol sürdünüz. Bir o yana bir bu yana makyaj atıklarınızı hem cildinize hem de yastığınıza iyice yedirdiniz. Tebrikler!  Bundan sonraki gecelerde makyajınızı temizlemiş olsanız dahi o geceden yastığınızda kalan makyaj kalıntıları cildinize temas edecek ve size geceden geceye zarar verecek. Bu nedenle makyajınızı silmeniz yetmez, yastık kılıfınızı da sık sık değiştirmeli ve cildinize rahat bir nefes aldırmalısınız.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Göğüs hakkında hiç duymadığınız ilginç gerçekler