Makyajla uyursanız cildinizin başına gelecek 6 şey

Özellikle yoğun günlerin akşamında eve gelir gelmez kendimizi yatağa atmak istiyoruz. Yoğun günlerde de genelde makyaj yapmış oluyoruz. Kötü bir ses kulağımıza "Amaaan kim silecek şimdi makyajı" diyor hatta biraz daha ileri gidiyor "Makyajını silme, bir kereden bir şey olmaz" diyor. Ama siz ona kulak vermeyin. Muhtemelen makyajla uyuduğunuzda cildinizde neler olduğuna dair bir fikriniz olmadığı için o sese uyuyorsunuz ama makyajınızı silmeden uyursanız neler olduğunu bilseydiniz asla uyumazdınız. Madem öğle, öğrenelim. İşte makyajınızı silmezseniz cildinizin başına gelebilecek 6 şey!

25 Nisan 2020, Cumartesi 17:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gözenekler tıkanır

Gözenekler tıkanır

Makyajla uyumanın bir diğer adı, 'gözenek cinayeti' olabilir. Neredeyse tüm makyaj malzemeleri silikon içermesi nedeniyle gözenekler tıkanır. Gözenekler tıkandığı zaman cildiniz engebeli tarlaya dönüşür. 


Sivilce oluşur

Sivilce oluşur

Cildiniz, tıpkı kalbinizin atmayı bırakmadığı gibi durmadan çalışır. Tıpki bir iç organ gibi. Cilt; su, protein, lipidler, mineraller ve diğer kimyasallardan ve gözeneklerden oluşur. Bu gözenekler teri ve yağı dışarı atar. Eğer gözenekleriniz tıkalı olursa, o ter ve yağlar içeride hapsolacak ve akne oluşumuna neden olacaktır. 

Cilt hücrelerine zarar verir

Cilt hücrelerine zarar verir

Makyaj çevre kirliliklerini hapseder, bu da cilt hücrelerine zarar verir. Zarar görmüş cilt hücrelerinden kolajen üretmeye devam etmesini bekleyemezsiniz. Göz altı kapatıcınla aşk yaşıyor olabilirsin ama bu onunla uyuyabileceğin anlamına gelmez. 


Yenilenmeyi engelliyor

Yenilenmeyi engelliyor

Cilt, hatta tüm insan vücudu kendini gece boyunca yeniler. Ancak nefes alamayan cilt kendini yenileyemez. Dolayısıyla makyajla uyuyunca cildimiz kupkuru veya çok yağlı olabileceği gibi, aşırı sivilceli de olabilir. Nefes alamayan ve kendini yenilemeyen cilt buna tepki gösterir.


Erken yaşlanma

Erken yaşlanma

Gece boyunca tıkalı kalan gözenekler cildin elastikiyetini kaybetmesine, sarkmalara ve çizgilenmelere neden olur. Erken yaşta da olsanız, olduğunuzdan çok daha yaşlı görünebilirsiniz.

Cildi ağırlaştırır

Cildi ağırlaştırır

Makyajla uyumak cildi yorar ve ağırlaştırır. Makyajla uyuduğunuz günün sabahında kendinizi, cildinizi çok ağır, kirli, yağlı hissedersiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evdeki malzemelerle tırnak uzatan iki harika tarif