Mali'de darbe iddiası! Meclis Başkanı ve bir bakan alıkonuldu

Mali'de darbe iddiası! Meclis Başkanı ve bir bakan alıkonuldu

Mayıstan bu yana siyasi krizle mücadele eden Mali'de, Meclis Başkanı ile Ekonomi ve Finans Bakanı da alıkonuldu. Darbe iddiaları konuşuluyor.

18 Ağustos 2020, Salı 16:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mayıstan bu yana siyasi krizle mücadele eden Mali'de, başkent Bamako yakınlarındaki bir garnizondan silah sesleri duyulduğu ve askeri araçların başkente ilerlediği öğrenildi. Ülkede Meclis Başkanı ile Ekonomi ve Finans Bakanı da alıkonulurken darbe iddiaları konuşuluyor.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, başkent Bamako'ya 15 kilometre mesafedeki Kati kentinde bulunan Soundjata garnizonunda sabah saatlerinden bu yana silah sesleri duyuluyor ve askeri hareketlilik yaşanıyor. Meclis Başkanı ile Ekonomi ve Finans Bakanı da alıkonuldu.

Darbe ihtimali güçlü

Tüm dükkan, işletme ve kamu binalarının kapalı olduğu Bamako'da, şehir sakinleri arasında panik ve endişe havasının hakim olduğu görülüyor. Askeri araçların Kati'den Bamako'ya ilerlediği, garnizona giden yolların kapatıldığı belirtildi. Güvenlik kaynakları, askeri bir darbe ihtimalinin güçlü olduğunu doğruladı.

İki ülke vatandaşlarına uyarı yaptın

orveç'in Bamako Büyükelçiliği de askeri hareketlilik nedeniyle bölgedeki vatandaşlarına dikkatli olmaları çağrısında bulundu.Fransa'nın Bamako Büyükelçiliği ise "Bamako'da yaşanan ciddi huzursuzluk nedeniyle vatandaşlarımıza evde kalmaları tavsiye ediliyor." açıklamasında bulundu

Kati askeri kampı 2012'deki darbede önemli rol oynamıştı

Öte yandan yerel basında, yüksek rütbeli askerlerin bir kısım askerler tarafından alıkonulduğuna dair iddialar da yer alıyor.Kati askeri kampı, 2012'de dönemin Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'ye karşı düzenlenen askeri darbede önemli rol oynamıştı.

Mayıstan bu yana eylemler düzenleniyor

Ülkede mayıs ayından bu yana muhalif gruplar, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita karşıtı eylemler düzenliyordu. Muhalif gruplar, eylemlerini sıkılaştıracağını açıklamış, Keita istifa etmeden geri adım atmayacaklarını duyurmuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı olanlar serbestçe seyahat edebilecek