Maliye baz vergisi icin kapı çalacak

Baz istasyonu kirası elde eden kişi veya apartman yönetimlerinin bu geliri Maliye'ye bildirip bildirmedikleri incelenecek

31 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

GEREĞİ YAPILACAK

Maliye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan apartman, arsa veya tarlasına baz istasyonu kurduranların listesini istedi. GSM operatörlerinin istasyonlara yılda 5-8 bin dolar kira ödediğini belirten Maliye yetkilileri, “Bu gelirin bildirilmesi gerekir. Bildirilmemişse işlem yapılır. BTK’dan listeleri istedik. Kendi verilerimizle karşılaştırıp, gereğini yapacağız” dedi.

ON BİNLERCE İSTASYON VAR

Türkiye’de faaliyet gösteren üç cep telefonu operatörünün her biri ayrı baz istasyonu kurduğu için Turkcell’in 18 bin, Avea’nın 12 bin, Vodafone’un 11 bin baz istasyonu bulunuyor. İstasyonlar şehir merkezlerinde yoğunlaşıyor. 3’üncü nesil teknolojilerle birlikte ise baz istasyonu sayısının 9 kat artacağı belirtilirken, Maliye Bakanlığı’nın bu alandan ciddi gelir elde edebileceği söyleniyor.

YASAYI BİLMEMEK KURTARMIYOR

Gelir Vergisi Yasası’nın ilgili hükümleri uyarınca, kira gelirlerinin ‘gayrimenkul sermaye iradı’ olarak ilgili vergi dairelerine beyan edilmesi gerekiyor. Mükellefin “Ben bu yasayı bilmiyordum” demesi, vergiden muafiyet anlamına gelmiyor. Ancak mükellef vergi dairesine giderek, “Pişmanım” diyebiliyor. Bu durumda pişmanlık hükümlerinden yararlanarak ‘ceza’ almaktan kurtulabiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.