Maliye, yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı

Maliye, yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı

İş adamlarının havaalanlarında korkulu rüyası haline gelen vergi borcu nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı uygulaması tarih oldu. Maliye Bakanlığı bir genelgeyle yasağı ortadan kaldırdı

10 Ekim 2010, Pazar 21:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yurt dışı seyahatlerinde gümrük kapılarına geldiğinde, polisin, "Vergi borcunuz nedeniyle yurtdışına çıkış yasağınız var" şeklindeki sözü ile havaalanından dönen işadamları, referandumda 'Evet' çıkması ile bu utançtan kurtuldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı'na Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla gönderdiği yazıda, vergi borcu nedeniyle hakkında yurtdışına çıkma yasağı konulan işadamlarının yasaklarının kaldırıldığını bildirdi. Bu sayede, kişilerin ya da vergi dairelerinin ayrı ayrı yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması için başvuru yapmasına da gerek kalmamış oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu yazısı 80 bine yakın işadamına rahat bir nefes aldırdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Şimşek, "Artık bu sınırlamayı kaldırıyoruz. Dün İçişleri Bakanlığımıza bu konuda bir yazı gönderdim. Maliye Bakanlığı olarak mevcut idari kararların kaldırılması yönünde İçişleri Bakanlığımıza gereken yazıyı gönderdik" dedi.

Uygulama, 23 Eylül 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde gerçekleştirilecek.

İHRACATÇI MUTLU

Ege  İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, çoğunluğu ihracatçı olan onbinlerce işadamının vergi borcu yüzünden yurtdışına çıkış uygulaması nedeniyle geçmişte mağdur olduğunu söyledi. Türkmenoğlu, "Bu yanlıştan vazgeçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yapılandırma için İkitelli'deki vergi dairesine gidenler kapalı kapıyla karşılaştı