Manavgat'ta yangın! Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı: Helikopterler havada çok zor duruyor

Manavgat'ta yangın! Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı: Helikopterler havada çok zor duruyor

Antalya Manavgat, Mersin ve Adana'da çıkan orman yangınları devam ediyor. Bölgede etkisini gösteren şiddetli poyraz nedeniyle yangın söndürme helikopterleri havada durmakta zorluk çekiyor. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında poyrazın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi.

29 Temmuz 2021, Perşembe 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, poyraz nedeniyle helikopterlerin uçuş yaparken güçlük çektiğini belirtmişti. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında poyrazın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi. Şen, ''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor. Manavgat civarında rüzgarın güneybatıya dönme ihtimali var. Bugün kuzeyde devam edecek ama yarın güneybatıya dönme ihtimali var'' dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'da Akseki'deki yangında 1 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu, Oymapınar Barajı'nda ise 10 kişi mahsur kaldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu sabah Oymapınar Barajı'nda mahsur kalan 10 kişiye ilişkin yaptığı açıklamada, "Helikopterle bu arkadaşları alıp getirme imkanımız maalesef yok. Helikopterler şu saat itibariyle havada çok zor duruyorlar. Sabah yönetim helikopterleriyle biz uçuşta bayağı güçlük çektik. Ama tüm yangın coğrafyasında hava araçları zorlukla faaliyetlerine devam edebiliyor." demişti. 

Manavgat, Mersin ve Adana'daki yangınlar devam ederken poyraz nedeniyle yangın söndürme çalışmaları güçlükle yapılıyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, poyrazın bugün akşam saatlerine devam edeceğini söyledi. Canlı yayında önemli uyarılarda bulunan Orhan Şen, şu bilgileri paylaştı:

''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Hızlı sayılabilen bir rüzgar. Orman yangınlarında en önemli şey rüzgarın kontrolü güçleştirmesidir.

Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor. Avustralya'daki yangınları hatırlarsınız belki yangınlarda yıldırımlar oluşmuştu, yıldırımlar tekrar orman yangınlarına neden olmuştu. Burada nem düşük olduğu için bu olasılığı ortadan kaldırıyor. Bu bölgedeki mikro klimalar çok önemlidir. Bundan 2 sene önceki Manavgat yangınında böyle olmuştu, vadiler rüzgarın yönünü değiştirebiliyor. Manavgat civarında rüzgarın güneybatıya dönme ihtimali var. Bugün kuzeyde devam edecek ama yarın güneybatıya dönme ihtimali var. 

Rüzgar dönerse hızı azalır o bakımdan iyi bir şey. Ekiplerin rüzgar yönüne göre yayılma hızını düşünüp tedbir alması gerekir. Güneybatılı rüzgara dönünce nemi de arttıracak esasında ama takip etmek lazım. Bugün öğleden sonra akşama doğru azalma olabilir ama yine de 30-50 km hızında rüzgar esebilir.''


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Başörtüsünü açıp 'Senden daha namusluyum' demişti! Saldırgan bakın kimmiş