Manisa'da hastanene bahçesindeki mermer parçası tarihi eser çıktı

Manisa'da hastanene bahçesindeki mermer parçası tarihi eser çıktı

Manisa Turgutlu Devlet Hastanesindeki kafeteryanın bahçesinde sehpa olarak kullanılan mermer parçasının Roma dönemine ait olduğu belirlendi

13 Şubat 2017, Pazartesi 17:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Manisa'da bir vatandaşın kafeterya bahçesindeki mermer parçasının tarihi eser olduğu yönündeki ihbarını değerlendiren Manisa İl Kültür ve Turizm Müze Müdürlüğü yetkilileri, inceleme başlattı. 

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Ekipler ilk incelemede, bin 500 ila bin 800 yıl önceye tarihlenen  mermerin Roma dönemine ait bir sütunun parçası olduğunu saptadı. Mermer parçası, ayrıntılı inceleme için Müze Müdürlüğüne götürüldü. DETAYLI ARAŞTIRMA YÜRÜTÜLÜYOR

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, yaptığı açıklamada, mermerin tam olarak hangi döneme ve antik bölgeye ait olduğunun belirlenmesi için detaylı araştırma yürütüldüğünü bildirdi.

"BİLSEYDİK MUHAKKAK MUHAFAZA ALTINA ALIRDIK"

Hastane Başhekimi Sabri Taşçıoğlu ise hastanenin açılışından bu yana mermerin bahçede bulunduğunu, daha önce tarihi değeri olup olmadığı konusunda bir çalışma yapılmadığını belirterek, "Tarihi bir değeri olduğunu bilseydik muhakkak muhafaza altına alır, durumu yetkililere bildirirdik." dedi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Game of Thrones'un dizisi House of the Dragon'dan yeni fotoğraflar yayınlandı