Mantarları pişirmeden önce yıkamamalısınız! İşte nedeni

Mantarları pişirmeden önce yıkamamalısınız! İşte nedeni

Marketten aldığınız mantarları pişirmeden önce suyun altında neden yıkamamanız gerektiğini bilmiyorsanız işte nedeni…
 
 

14 Ekim 2017, Cumartesi 15:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Marketten gelir gelmez aldığınız mantarları akan musluğun altında uzun uzun yıkıyorsanız orada durun. Çünkü hata yapıyor olabilirsiniz.
Mantarların yıkanıp yıkanmama mevzusu tıpkı kırmızı ve beyaz etin yıkanıp yıkanmaması kadar uzun uzun tartışılan bir konu. Yemek.com mantarları yıkadığınızda neler olduğuna ve aslında nasıl temizlenebileceğinize dair bilgiler veriyor. İşte onlar...  

Mantar suyla yıkanırsa ne olur?

Mantarların neden suyla yıkanmaması gerektiğinin cevabını vermenin yolu aslında onu iyi tanımaktan geçiyor. Zira mantarlar tıpkı sünger gibidir. Suyla temas eden mantarlar suyu tamamen içine çekerler ve ne kadar silseniz, ne kadar bekletseniz de asla ama asla tam olarak kurumazlar.
Suyla yıkandıktan sonra pişirilen mantarlar ise asıl tadını kaybeder ve yemeklerinizin tadını bozar. Yıkandıktan sonra hemen kararmaya başlayan mantarlar ayrıca bu şekilde pişirilip ısıyla karşılaştıklarında ise dışarı çok fazla nem verirler, bu da sotelenen mantarların renginin de formunun da bozulmasına sebep olur.

PEKİ, NASIL TEMİZLEMELİ?

Tabii mantarları marketten, pazardan aldığınız gibi, hiç temizlemeden yemeklerle buluşturmanız da çok doğru değil.
Bu noktada "susuz temizleme" yöntemini kullanabilirsiniz.

Mantarların üzerine yapışmış toprak ve diğer kalıntılardan kurtulmak için temiz bir fırça ya da kağıt havluyla mantarları hiçbir şekilde suyla buluşturmadan silebilirsiniz. Bu şekilde de onları temizlemek ve zararlı maddelerden arındırmak aslında mümkün.

Şu aşamaları izlemeniz de öneriliyor:
  • Mantarın sap kısmı yavaşça çekilerek koparın.
  • Şapka kısmında görülen siyah kısımları soyun.
  • Bunun için, zarın ucu bir bıçak yardımıyla kaldırılarak kalanı kolaylıkla soyabilirsiniz.
  • Zar temizleme işleminden sonra, nemli bir bezle kalan siyahlıkları temizleyin.
  • Kısacası, eğer mantarların lezzetinden ödün vermek istemiyorsanız mantarları suyla yıkamamanızda fayda var. Ancak aldığınız mantarlarda gübre kalıntıları olduğuna inanıyor, çok kirli olduğunu düşünüyor ve içinize hiçbir şekilde sinmiyorsa yıkamayı tercih edebilirsiniz ama dediğimiz gibi bu durum mantarın lezzetine, formuna ve rengine direkt olarak etki edecektir.


Ayrıca mantarın yıkandığında da bakterilerden kurtulamayacağına dair görüşler var. Sebep suyu direkt olarak içine çeken mantarın bu durumda bakterileri de içinde depolayacağı. Dolayısıyla mantarları nemli bir bezle topraklarından dikkatlice arındırmanın en doğru yöntem olduğunu savunuyorlar.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Egzersiz yapmadan daha ince bir bele sahip olmanın 16 yolu