Manuka balı şifa deposu! Faydaları saymakla bitmiyor

Adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak Yeni Zelanda’ya özgü olan manuka balı, sağlığa olan faydaları sayesinde gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Lezzetli tadı ve iyileştirici etkisi olan manuka balı tam bir şifa deposu. Peki bu bal sağlığımıza ne tür bir fayda sağlayabilir? Birlikte inceliyoruz. /ÖZEL

04 Kasım 2021, Perşembe 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İÇİNDEKİ ÖZEL BİR MADDE GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

İÇİNDEKİ ÖZEL BİR MADDE GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

İngiliz Express gazetesine açıklamada bulunan Beslenme uzmanı Christine Bailey, Yeni Zelanda halkının binlerce yıl önce iyileştirici etkisi olduğunu fark ettiği manuka balının özelliklerini anlattı. Manuka balı, iyileştirici özelliğini içeriğindeki Metilglioksal (MGO) bileşiğinden alıyor. 

Manuka balındaki MGO, balın anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özelliklerini daha güçlü hale getirir. Manuka balı fenolik asitler ve flavonoidler gibi bir dizi antioksidan bileşiği içeriyor. Bu bileşikler vücuttaki iltihabı hafifletebilen Manuka balına anti-inflamatuar özellikler kazandırır.

İLTİHAPLANMA ŞU HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR

İLTİHAPLANMA ŞU HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR

Aşırı veya uzun süreli iltihaplanma genel sağlığımızı etkileyebilir ve vücuttaki dokuya zarar vererek iyileşmeyi önleyebilir. Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada kronik inflamasyonun çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar ise şöyle:

Kalp-damar hastalığı

Şeker hastalığı

Böbrek hastalığı

Karaciğer yağlanması

Nörodejeneratif bozukluklar

Kanser

VÜCUTTAKİ ENFEKSİYONU ÖNLEYEBİLİR

VÜCUTTAKİ ENFEKSİYONU ÖNLEYEBİLİR

İspanya'daki Beslenme ve Sağlık Merkezi'nin yaptığı başka bir araştırma ise manuka balının farklı tümör türlerine karşı kanser önleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Manuka balının ayrıca "anti-diyabetik aktivite" gösterdiği ve "kardiyovasküler sistemde koruyucu etkisi" olduğu ileri sürülüyor.

Araştırmada ayrıca şunlar kaydedildi:

Manuka balı oksidasyonu önleyerek kötü kolesterolün sinir sistemi, solunum sistemi ve gastrointestinal sistemde enfeksiyon oluşmasını engelleyebilir. 

BAĞIRSAKLARA İYİ GELİYOR

BAĞIRSAKLARA İYİ GELİYOR

Vücudumuzdaki en önemli organlardan biri olan bağırsaklarımızı sağlıklı tutmamız son derece önemli. Manuka balı bağırsaklarda oluşabilecek bir dizi yaygın sindirim sorununu hafifletmeye ve genel sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Uluslararası Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi'nde yayınlanan bir başka araştırma, Manuka balının bağırsaktaki Lactobacillus probiyotiklerinin sayısını artırdığını buldu. Bu probiyotikler, bağırsak sağlığını artıran "iyi" bakteri olarak kabul edilir. Manuka balı ayrıca koli basili gibi kötü bakterilerin oluşmasını da azaltır. 

MANUKA BALI NASIL KULLANILIR?

MANUKA BALI NASIL KULLANILIR?

Manuka balını tüketmenin birçok yolu var. Bunlardan bazıları şöyle:

Sıcak içeceğe karıştırmak

Kaşıkla direkt olarak yemek

Smoothie’ye karıştırmak

Tatlılara sürmek

Salata soslarında kullanmak

Doğrudan cilde uygulamak

MANUKA BALI EGZAMAYA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

MANUKA BALI EGZAMAYA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Manuka balının akne veya egzama gibi herhangi bir cilt rahatsızlığının tedavisine yardımcı olabileceği ileri sürülüyor. 

Ulusal Egzama Derneği, balın eski zamanlardan beri "yara iyileştirici özelliklere" sahip olduğunun bilindiğini kabul etti.

BOĞAZ AĞRISINDA DA KULLANILIYOR

BOĞAZ AĞRISINDA DA KULLANILIYOR

2017 yılında yayınlanan ve egzama için bal uygulamasını inceleyen iki araştırmada, bazı "umut verici sonuçlar" elde edildi. Bir araştırmada, manuka balının gece boyunca sorunlu bölgelerde topikal kullanımının sadece yedi gün içinde " “belirgin azalmayı" sağladığını buldu. Diğer araştırma katılımcıların sorunlu bölgelerinde bal kullandıklarından daha az kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma olduğunu buldu.

Boğaz ağrısı çekiyorsanız, manuka balı yardımınıza koşabilir. Manuka balının boğaz üzerinde yatıştırıcı bir etkisi var. Manuka balını sıcak suya ve limona eklemek, geleneksel olarak kullanılan bir soğuk algınlığı ve grip tedavisidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün bir bardak içerseniz yağları erittiği ortaya çıktı